Како е регулиран абортусот во светот

Ирска на 25 мај одржа успешен референдум за укинување на осмиот амандман со кој се признаваше еднакво право на живот на фетусот и на...

Што значи новата европска регулатива за заштита на податоците

ЕУ да ја спроведува општата регулатива за заштита на личните податоци (ГДПР), која треба да одговори на зголемената загриженост за приватноста на европските граѓани....

Шпанија и Италија со нови влади

Шпанскиот парламент вчера му изгласа недоверба на премиерот Маријано Рахој и тој е заменет со лидерот на социјалистите Педро Санчез. За негова смена гласаа...

Нов подем на национализмот во Грција

Национализмот повторно се разгори во Грција, меѓу другото и поради обновените преговори со Македонија. Во силно поларизираната јавна дискусија, претходните судири околу штедењето се...

Државата се празни, што ќе покаже попис, ќе видиме

Со намалувањето на природниот прираст на населението, односно на бројот на живородени деца, се добива старечко население, празни училишта утре и немање можност за...

Заевата ерес

Не знам, не сум доволно умен, можеби дедо Наум ќе му објасни на своето духовно чедо, може ќе му ја даде својата книга на...

Име преку телефон

Идентитетот на еден народ е токму во името на државата. Со променето име тоа е сосема друга ситуација, друга држава, друг народ. Тука не...

Најголемите филмски губитници во последните 15 години

Филмските студија сонуваат за блокбастери, филмови што ќе им донесат огромна заработувачка и ќе ги оправдаат целиот труд и парите вложени во овие проекти....

Снуп Дог со џиновски коктел влезе во Гинис

Снуп Дог влезе во Гинисовата книга на рекорди по направен најголем коктел. Својот рекорд го регистрираше на фестивалот „Ботл Рок Нејпа Вели“, кога направи...

Изабел Ипер како мистериозната Ева

Француската филмска драма „Ева“, во режија на Беноа Жако, во која главните улоги ги толкуваат Изабел Ипер и Гаспар Улие, деновиве пристигнува во европските...