Сидникатот на АД ЕСМ донираше прехрамбени производи за вработените во ковид-центрите

Синдикатот на АД ЕСМ донираше прехрамбени производи за вработените во ковид-центрите во неколку градови во државата. Вкупно 600 пакети млечни производи беа доставени до...

Граѓаните ќе кажат за што да се трошат буџетските пари

БЕРОВО Општинските власти во Берово ги известуваат граѓаните дека се подготвуваат предлог-програмите за работа на општината во 2021 година, кои на седница на совет ќе...

Одбележана стогодишнината од првата кино проекција на браќата Манаки

Со проекцијата на документарнот филм „Манаки - приказна во слики“, на Роберт Јанкулоски, синоќа во Битола свечено беше пуштено во употреба новото кино Манаки...

Општините потпишаа меморандум за соработка со Владата

Општините од земјава, како и од градот Скопје потпишаа меморандум за соработка со Министерството за транспорт и врски. Преку аплицирање со проекти, а со...

Обука за образованието, семејството и менталното здравје во време на ковид-19

ГЕВГЕЛИЈА Вработените од градинката „Детска радост“ во Гевгелија учествуваа на обука за професионален развој на тема „Образованието, семејството и менталното здравје во време на ковид-19“....

Граѓаните бараат подобра инфраструктура, поголема родова еднаквост и подобра социјална заштита

ГЕВГЕЛИЈА Во рамките на проектот „Низ женски леќи: покревање политики и буџетски иницијативи, следење на спроведувањето на локалните акциски планови за родова еднаквост“, чиј носител...

Трибина на темата „Развој на социјалните услуги“

ГЕВГЕЛИЈА Во организација на Општина Гевгелија, а во соработка со Црвениот крст, се одржа трибина на темата „Развојот на социјалните услуги на ниво на Општина...

Кичево домаќин на Меѓународниот ден на младите

По повод Меѓународниот ден на младите 12 август, а во организација на Европската младинска асоцијација, денес во Кичево како град домаќин, се случија неколку...

Облачно со повремени врнежи од дожд и грмежи

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд и грмежи, особено во планинските региони на исток и на запад. Дневните температури ќе се движат во интервал...

Доделени 5.000 маски во градинките и во училиштата

КАРПОШ Општина Карпош им додели 5.000 заштитни маски за повеќекратна употреба на детските градинки и на основните училишта. Во градинките, маските ќе бидат наменети за...