ЕПП повикува на конструктивност кон договорот за името од сите страни

Европската народна партија (ЕПП) ги повика сите страни вклучени во процесот за името да покажат конструктивност. - Го поздравуваме договорот постигнат помеѓу двете влади во...

Брок: Семејната историја делумно појаснување за ставот на Нова демократија за договорот

Болната семејна историја делумно го појаснува ставот на опозициската грчка партија Нова демократија во однос на договорот меѓу Македонија и Грција за решавање на...

Каменос: Се обврзуваме дека договорот нема да се ратификува во Парламентот

Јасна поддршка за Владата во пресрет на гласањето недоверба, но и јасна порака против договорот со Македонија испрати лидерот на Независни Грци и министер...

Коѕијас во Парламентот ќе претстави доверливи документи за преговорите за името

По наредба на Никос Коѕијас, околу 30 доверливи документи поврзани со преговорите за името, било побарано од грчкото МНР да се декласифицираат, а денеска...

Продолжува расправата во грчкиот Парламент, се гласа недоверба на Владата

Во грчкиот Парламент пред 10 часот по локално време почна третиот дел по поднесеното барање од Нова демократија за гласање недоверба на Владата. Договорот...

Договорот за името ќе се потпише утре

Под зајакнати безбедносни мерки шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во регионот на Преспа на грчка страна...

Грчката министерка за Македонија и Тракија: Нема да го поддржиме договорот, за нас Македонија...

За нас, Македонија е Грција и Грција е Македонија, рече министерката за Македонија и Тракија, Мариа Колиа Царуха од редовите на Независни Грци, говорејќи...

Хан: Подготвен сум и лично да го поддржам референдумот

Решението на спорот за името меѓу Скопје и Атина ќе има големо значење за целиот регион. Подготвен сум и лично да го поддржам успешниот...

Британски експерт: Договорот меѓу Скопје и Атина е фер и избалансиран

Договорот меѓу Скопје и Атина за новото име на Македонија е фер и избалансиран, и претставува многу важен чекор, изјави експертот за Југоисточна Европа...

Бибер: Договорот е добар, ЕПП да ги притисне ВМРО-ДПМНЕ и Нова демократија

Договорот меѓу Атина и Скопје е „добар компромис“ но неговата примена ќе биде тешка поради силниот отпор на националистите и слабоста на двете влади,...