Со името на државата и на народот никој не смее да се коцка

Хрватската европратеничка и лобистка за Македонија, Маријана Петир, во интервју за домашните медиуми вели дека промена на името е етнички геноцид врз Македонците Прашање на време...

Не помагаат ни сигурносни брави

Крадците не мируваат и постојано оперираат по станови и по куќи. Избираат најразлични начини, користат секаков алат и сѐ што може да им послужи...

Американска наезда во Русија

Според податоците на ФИФА, и покрај обидот на САД да го бојкотираат СП, до почетокот на април американските навивачи купиле 16.462 влезници. Тие ќе...

Во 24 градови во Грција ќе се брани „грчкиот карактер на Македонија“

Грците ќе дадат уште една битка за грчкиот карактер на Македонија, пишуваат од „Комитетот за борба за грчкиот карактер на Македонија“, организаторите на денешните...

Антонио Милошоски на Фејсбук: Во четврток или петок ќе се сретнат Заев и Ципрас

Поранешниот Министер за надворешни работи Антонио Милошоски, на својот Фејсбук профил пишува дека средбата помеѓу Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се случи овој...

Јеронимос: Прашања како што е името не се решаваат со протести

Грчкиот архиепископ Јеронимос смета дека прашањата, како што е она со спорот со името, не се решава со протести. За разлика од протестот во Атина...

Завршни зборови на судењето за нападот врз Села

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето на обвинетите за обидот за убиство на претеникот Зијадин Села, што се случи на...

МНР: Македонските државјани да ги избегнуваат местата на протестите во Грција

Министерството за надворешни работи упати предупредување до македонските државјани кои денеска планираат да патуваат во Грција да ги избегнуваат местата на одржување на најавените...

Продолжува судењето за „Насилство во Центар“

Ново рочиште за предметот на СЈО „Насилство во Центар“ е закажано за денеска во Кривичниот суд. Обвинети во овој случај се поранешниот премиер Никола Груевски,...

Променливо облачно, наместа нестабилно со пороен дожд

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, во текот на денот на повеќе места нестабилно со пороен дожд и грмежи. Доцна попладне времето ќе...