Тракторист паднал во провалија, починал на лице место

Тракторист од радовишкото село Коџачока починал вчера отако со трактор паднал во провалија. МВР соопшти дека Џ.М. (26) од с.Коџачока околу околу 16.00 часот додека орал нива...

„Моја скопска приказна“ – изложба и конкурс на фотографии од скопски фасади

Христијан Јосифовски „Моја скопска приказна“ беше насловена изложбата на фотографии инспирирани од стари скопски фасади. Љубителите на добрата фотографија имаа можност да ја видат оваа...

Најмладите најмногубројни посетители на Саемот на книгата

Христијан Јосифовски Многу млади и љубопитни лица на  годинава во ВИП-арената „Борис Трајковски“. Голем број групи ученици од основните и средните скопски училишта, кои ги...

Ограбени две тетовски цркви

Црквите во тетовските села Копанце во општина Јегуновце и Радиовце во општина Брвеница биле ограбени ноќта меѓу вторникот и средата, инфомира тетовската полиција. Во...

Кривична за скопјанец кој крадел златни ланчиња од жени

СВР Скопје поднесе кривична пријава против А.Ј. (37) од Скопје  осомничен за две кривични дела „тешка кражба на дрзок начин“ извршени врз жени во...

Рот: Прашањето за името треба да се реши годинава или статус кво ситуацијата ќе...

Прашањето за името треба да се реши годинава или статус кво ситуацијата ќе продолжи со години. Има волја на двете страни и може да...

Скопјанец крадел коли, а потоа ги уценувал сопствениците

Кривична пријава за триесет и осумгодишен скопјанец, крадец на возило за кое подоцна уценувал дека ќе го расклопи на делови доколку сопственикот не му...

Доделување на наградите од конкурсот „Изрази се преку медиумите“

Високата школа за новинарство и за односи со јавноста во партнерство со Институтот за различности од Лондон и дневниот весник „Нова Македонија“ денеска ќе...

ЕБОР заинтересиран за инвестирање во гасоводната мрежа помеѓу Македонија и Грција

Два крупни проекта од областа на гасификацијата најави министерот за финансии Драган Тевдовски, кој учествува на Годишните средби на Европската банка за обнова и...

Судења за „Титаник 2“, „Триста“ и „Тарифа“

Нови рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Титаник 2“, „Триста“ и „Тарифа“ денеска треба да се одржат во Кривичниот суд. Во предметот „Титаник 2“ што...