Најнеобични божиќни традиции низ светот

Божиќните празници во нормални услови се најсреќната и најсветла доба од годината. Градовите блескаат, а улиците мирисаат на варено вино и вкусни колачи. Оваа година ќе се слави малку поинаков Божиќ, но веруваме дека сепак ќе биде во кругот на најблиските. Но некаде низ светот, Божиќ се слави малку поинаку. Некои традиции вклучуваат криење метли или уживање во пржени гасеници. Божиќ е христијански празник и како таков се слави низ целиот свет. Но бидејќи има многу луѓе во светот, постојат разлики меѓу нив. Во некои земји божиќните традиции се толку необични што не би ги помислиле ни во најлудите соништа. Која е најнеобична?

Венецуела на ролери
Дали мислите дека празникот ќе биде уште поубав ако додадете ролерки? Во Каракас, Венецуела, многу жители одат во црква со ролерки на Божиќ наутро. Уникатната традиција е толку популарна што многу патишта се затворени во тоа време за да се осигури безбедноста. Зошто всушност се прави тоа, не е сосема јасно.

Исланд
Една од најневообичаените, а можеби дури и најчудна приказна поврзана со Божиќ е дефинитивно приказната во Исланд. Тие велат дека за време на Божиќ огромна мачка талка низ тамошниот снежен пејзаж. Ги демне најчесто непослушните деца, но наводно никој не е безбеден без оглед на возраста. За да избегнете мачка, треба да набавите ново парче облека пред Божиќ. Едно чорапче е доволно и огромната мачка само ќе помине покрај вас ако случајно ја сретнете на патот.

Норвешка
Во Норвешка е вообичаено луѓето да ги кријат метлите на Бадник. Традицијата датира од времето кога луѓето верувале дека вештерките доаѓаат таа вечер во потрага по метла на која ќе полетаат. Иако ова суеверие се појавило пред неколку века, многу Норвежани сепак ги кријат метли на најбезбедното место во куќата, за секој случај.

Германија
Традицијата поврзана со украсувањето на елката, како што ја познаваме денес, доаѓа од Германија. Наводно, имало обичај краставица да се скрие меѓу гранките на дрвото, а детето што ќе ја најде да добие подарок.

Украина
Ако пајаците не ви се баш најдобри пријатели, оваа традиција сигурно нема да ви се допадне. Во Украина се ставаат украси во форма на пајакова мрежа на елката. Оваа традиција произлегува од приказната за вдовица што сакала да предизвика празнична атмосфера за своите деца, но не можела да си дозволи украси. Легендата вели дека пајакот се сожалил на жената и ноќта ткаел мрежа преку дрвото. Така, на божиќното утро, децата ги дочекала украсена новогодишна елка.

Јужна Африка
Кога помислувате на празнична храна, веројатно помислувате на торта, цимет, печена мисирка. Во Јужна Африка мислат на пржени гасеници. Оброкот со нетрпение се чека бидејќи оние што ќе ја голтнат гасеницата можат да очекуваат малку повеќе среќа во новата година.

Јапонија
Во 1970-тите, американскиот синџир за брза храна КФЦ ја промовира својата храна со слоганот „Кентаки за Божиќ!“ во маркетинг-кампањите во Јапонија. Божиќ во Јапонија не е поврзан со религијата, а влијанието на рекламирањето е толку силно што многу семејства сѐ уште одат во најблискиот КФЦ на „празничен“ оброк. Ако се најдете таму во овој момент, може да очекувате да одвоите малку повеќе пари за пржено пилешко.

Холандија
На почетокот на декември, децата во Холандија своите чевли ги ставаат покрај шпоретот и се надеваат дека ќе најдат подарок во нив наутро. Традицијата наложува неколку моркови да останат во обувките пред да си легнете. Тие се за уживање за белиот коњ по име Америго, кој го придружува Синтерклаас – заштитник на децата, чиј изглед се темели на идејата за свети Никола.

Финска
Во Финска домашната сауна е вообичаена. За време на Божиќ, многу посебна традиција е поврзана со неа, бидејќи сауната потоа станува место поврзано со починати предци. На Бадник, Финците прво седат голи во сауна, а кога одат на вечерни прослави, нивните места во загреаната просторија ги заземаат починатите предци.