Ознака: украинска армија

Украинска армија: Нападот со дрон на Крим е дел од подготовките...

Вчерашниот напад со беспилотни летала на украинскиот полуостров Крим, кој беше анектиран од Русија, е подготовка за планирана контраофанзива, соопшти украинската армија. -Уништувањето на непријателската...

Украинската армија тврди дека од почетокот на војната убиени се над...

Генералштабот на украинската армија денеска објави дека од почетокот на војната во Украина загинале 43.200 руски војници. Украинската армија соопшти и дека руските сили најголеми...

Украинската армија тврди дека убила 42 руски војници на Змиски Остров

Украинската армија соопшти дека повторно ги ракетирала руските позиции на Змискиот Остров. Според украинската армија во нападот убиени се 42 руски војници. Исто така се наведува дека се погодени системите за противвоздушна...