Ознака: хакери

ЕСЕТ: Хакерска група нападнала компании во Украина и Полска

Хакери, со софистициран малициозен софтвер ги заразиле компјутерите на три енергетски и транспортни компании во Украина и Полска, по што можат да планираат деструктивни...

Американските сенатори мета на странски хакери

Владини хакери од странски земји продолжуваат да ја напаѓаат приватната електронска пошта на американски сенатори и нивните помошници, а сенатската служба за безбедност одбила...

Украдени податоци на околу 400.000 клиенти на „Бритиш ервејс“

Хакери украле лични и финансиски податоци на 380 илјади клиенти на „Бритиш ервејс“, јавија британските медиуми. Цел на хакерскиот напад бил сајтот на „Бритиш ервејс“...

Електропреносни услуги на САД нападнати од руски хакери

Руски хакери минатата година упаднале во мрежи на електропреносни услуги на САД со што можеле да предизвикаат запирање на системот за пренос на струја,...

Хакери украле лични податоци за поголем дел од населението во Сингапур

Хакери украле лични податоци од 1,5 милиони пациенти, жители на Сингапур, односно податоци на една четвртина од жителите, соопшти сингапурското Министерство за здравство. Тие упаднале...

Милион ипол жители на Сингапур цел на хакерски напад

Хакери украле лични податоци на над милион ипол жители на Сингапур, што е една четвртина од вкупното население во земјата, јави Би-би-си. Податоците се преземени...

Хакери украле над 30 милиони долари во криптовалути

Хакери ја нападнале берзата за трговија со криптовалути Битамб (Bithumb), од која се украдени виртуелни валути во вредност од 35 милијарди вони (31,51 милиони...

ФБИ: Русите хакираа повеќе од 100 000 рутери

Федералното истражна биро на САД (ФБИ) издаде предупредување дека руски хакери нападнале стотици илјади рутери во САД, со помош на кои тие би можеле...

Хакери украле 15 милиони долари од повеќе банки во Мексико

Компјутерски хакери украле милиони долари од повеќе мексикански банки, меѓу кои и втората најголема банка во земјата Банорте, користејќи фиктивни трансакции. Се проценува дека вкупниот...

Лацио наседна на хакерска измама вредна два милиони евра

Управата на италијанскиот клуб Лацио наседна на хакерска измама и остана без два милиони евра што требало да ги уплатат на холандски Феенорд за...