Ознака: Украина

Порошенко најави тужба против Русија поради Керченскиот Теснец

Украинскиот претседател Петро Порошенко на министерот за правда Павел Петренко му наредил да подготви тужба против Русија поради инцидентот во Керченскиот Теснец, се наведува...

НАТО се соочува со дилема во „дворот“ на Русија

Дали е на повидок посериозна криза и дали постои опасност од судир помеѓу Русија и НАТО? Ваквото сценарио не делува веројатно, но тензиите во...

Захарова: Бевме меки кон братска Украина

Портпаролката на руското МНР, Марија Захарова изјави синоќа дека само рускиот „братски однос“ кон Украина спречил многу пожестока пресметка со украинските бродови во Керчискиот...

Песков: Путин и Трамп ќе имаат кратка импровизирана средба

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека рускиот претседател Владимир Путин ќе има кратка импровизирана средба со американскиот претседател Доналд Трамп на маргините...

Туск: Очекувам ЕУ да ги прошири санкциите кон Русија

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска изјави оти очекува Европска Унија да ги прошири санкциите кон Русија поради нејзината неприфатлива постапка заробување на...

Украина бара да се вмеша НАТО

Украинскиот претседател ја повика Алијансата да испрати бродови во Азовско Море по поморскиот инцидент со Русија во близината на Крим Украинскиот претседател Петро Порошенко го...

На воено способните Руси им е забранет влез во Украина

Киев им забрани влез во Украина на Русите на возраст од 16 до 60 години. Украинскиот претседател Петро Порошенко на Твитер објави дека мерката е...

Украина воведува ограничувања за руски граѓани

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска изјави дека неговата Влада ќе воведе ограничувања за руски граѓани како одговор на заплената на три украински бродови и...

Меркел ја повика Украина да покаже воздржаност

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги повика властите во Киев да покажат воздржаност, откако украинскиот претседател Петро Порошенко го повика НАТО да испрати бродови...

Русија негира дека се блокира пристап во Азовското Море за украински...

Москва денеска ги негираше тврдењата на Украина дека Русија ги блокирала двете главни украински пристаништа во Азовското Море. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека...