Ознака: Трудо

Поздравувањето на поранешен припадник на СС во парламентот на Канада го...

Канадскиот премиер Џастин Трудо на прес за новинарите синоќа изјави дека е „многу вознемирен од ситуацијата“ со поздравувањето во парламентот на Канада на украински...

Неидентификуван објект соборен и над северна Канада, соопшти Трудo

Премиерот Џастин Трудо објави дека по негова наредба американски воен авион соборил „неидентификуван објект“ кој летал високо над северна Канада, еден ден откако американските...

Трудо: Добредојдовте на масата на НАТО

Добредојдовте на масата на НАТО, Зоран Заев. Со нетрпение го чекам целосното пристапување на Северна Македонија во Алијансата. Благодарам за продуктивната дискусија денеска за...

Канадскиот премиер Трудо освои втор мандат

Канадскиот премиер, Џастин Трудо, и Либералната партија победија на парламентарните избори и ќе ја формираат следната малцинска влада, објавија канадските медиуми. Според првичните резултати, либералите имаат...

Колкава штета ќе му нанесе зацрнетото лице на Трудо?

Три фотографии на канадскиот премиер Џастин Трудо на кои неговото лице е обоено со црна или кафена боја, широко прифатени како облик на расизам,...

Канадскиот премиер се извини поради контроверзна фотографија

Канадскиот премиер Џастин Трудо се извини што лицето го нашминкал со црна боја во 2001 година, откако таа непристојна фотографија се појави пет недели...

Пенс: Односите меѓу САД и Канада се посилни од кога било

Американскиот потпретседател Мајк Пенс денеска изјави дека претседателот Доналд Трамп е голем пријател на канадскиот народ и дека односите меѓу двете соседни земји никогаш...

Криза во канадската влада – трет близок соработник на премиерот Трудо...

Една од главните соработнички и министерка во владата на канадскиот премиер Џастин Трудо, Џејн Филпот даде отставка од морални причини поради недоверба во работата...