Ознака: спомен-куќа

Отворена изложба во чест на Тоше Проески – изложени фотографии, облека...

Во Музејот на македонската борба за самостојност Во Музејот на македонската борба за самостојност вечерва е отворена изложбата „Спомен куќа на Тоше – чувар на...

Нова скулптура на Мајка Тереза во нејзината Спомен Куќа

По повод историската посета на папата Франциск, во чест на Скопската бискупија при Римокатоличката црква, македонскиот скулптор и професор, Жарко Башески, ја збогати галеријата...

Куќата на Лазар Личеноски повеќе од една деценија чека да стане...

Иако биле побарани три милиони денари за конзервација, реставрација и санација на познатата спомен-куќа крај Вардар, која во 2017 година е прогласена за културно...