Ознака: софтвер

Злобниот софтвер нанесува пакосни штетни последици

Сајбер-нападите базирани на т.н. малициозен софтвер остануваат како една од најистакнатите безбедносни закани од областа на интернет-криминалот. Тие напади можат да достигнат широк опсег...

Спасовски не бил запознаен со набавката на софтверот за МВР

Актуелниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски на сведочењето на денешното рочиште за случајот против поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски, кој заедно...

Технологијата за безбедност ги подели пратениците во Европскиот парламент

СОФТВЕРОТ ЗА ПРЕПОЗНАВАЊЕ ЛИЦА - КОРИСНА АЛАТКА НА БЕЗБЕДНОСНИТЕ СЛУЖБИ ИЛИ ЗАКАНА ЗА ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА Европските влади и компании го засилуваат своето експериментирање со препознавањето...

Дојче Веле: Германската полиција користи контроверзен американски софтвер

Контроверзниот американски софтвер Палантир станува сè попопуларен меѓу полициските служби во Германија, а според истражувањето на Баварската јавна служба и покраината Баден-Виртемберг, за воведување...

Рашковски тврди дека го местат и побара Наќе Чулев да сведочи...

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, тврди дека обвинителката Ивана Трајчева на компјутерски програм си куцала пораки кои ги прикажала како негова комуникација. -...

Идентитетот, државјанството и адресата на граѓаните скриени во новиот софтвер

Предвремената подготовка на компјутерскиот софтвер за издавање лични карти се чинеше како добра идеја, бидејќи администрацијата овој пат однапред ќе беше подготвена да им...

Поднесено обвинение против Оливер Деркоски за набавката на софтверот за изборите

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски, и тројца вработени...

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Рашковски тргувал со прашањата за испитот за судии и...

Во канцеларијата на Драги Рашковски на Правниот факултет во Скопје е пронајден софтвер од прашањата за испитот за судии и јавни обвинители, се вели...

Кривичниот суд одреди куќен притвор за Рашковски

По приведувањето на поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, кривичниот суд му одреди мерка куќен притвор. Рашковски е првоосомничен во случајот со набавката...

Заев за софтверот на Рашковски: Набавен е законски

Софтверот за сообраќајни прекршоци е регуларно набавен преку јавна набавка, авторските права за него се во сопственост на Владата, а за тестирањето е известено...