Ознака: северно косово

Училиштата во северно Косово одбиваат да се отворат за гласањето за...

Централната изборна комисија на Косово објави дека само десет гласачки центри од вкупно 43 се достапни во четирите северни општини, населени со мнозинско српско...

На 21 април гласање за разрешување на градоначалниците Албанци во северно...

Централната изборна комисија на Косово (ЦИК) донесе денеска одлука гласањето за разрешување на градоначалниците Албанци во четирите општини во северно Косово, во кои мнозинството...

Барикади и сирени во северно Косово, КФОР „ја следи ситуацијата и...

По најавата на Приштина дека од утре ќе почне примената на одлуката за пререгистрација на возила и лични карти, граѓани од северот на Косово...

Вучиќ: Чекаат поволен момент за напад на северно Косово

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека Приштина со обвинувањата кон потпретседателот на Српската листа Милан Радоичиќ сака да ја ослабне српската одбрана во...

Нов протест на Србите во северно Косово

Жители од српска националност од северно Косово започнаа денеска во северна Митровица нов протест против таксата од 100 отсто што ја воведе Владата во...

КФОР најави воени вежби на северот на Косово

КФОР, на својата официјална страница, денеска соопшти дека во следните денови ќе изведе вежби во северно Косово. - Трупи на КФОР ќе појдат и ќе...