Ознака: Прва светска војна

Во Србија оддадена почит на 1.295 Македонци загинати во Првата светска...

Македонците во Србија во организација на здружението „Кочо Рацин“ од Белград, во Костолачка Коса крај Пожаревац им оддадоа почит на 1.295 загинати Македонци од...

Во Битолско пронајдени 837 неексплодирани бомби од Првата светска војна

Во атарот на битолското село Старавина завчера биле пронајдени 837 стари неексплодирани бомби од Првата светска војна, соопшти МВР. Вчера во 13.30 часот во СВР...

Во Нормандија одадена почит на Македонците кои загинаа во Првата светска...

Со положување венец пред споменикот на паднатите жртви, денеска во гратчето Коломбел, во францускиот регион Нормандија, традиционално беше оддадена почит на Македонците кои во...

На германските гробишта во Прилеп одбележан Денот на примирјето

Германската и француската амбасада денеска на германските гробишта во Прилеп го одбележаа Денот на примирјето од Првата светска војна (“Commémoration du 11 novembre 1918”)...

Во Србија одадена почит на 1.295 загинати Македонци од Вардарскиот баталјон

Македонци во Србија денеска во местото Костолачка Коса, крај српскиот град Пожаревац, им одадоа почит на 1295-те загинати Македонци од Вардарскиот баталјон во Првата...

Драг мој и секогаш луд, Макс!

Надвор врне апсурд. Тоа е сосема логично. Надвор е Нордистан. Тука има војна од поодамна. Војна за сенешто. Не толку крвава, ама доволно идиотска...

Во Могила пронајдена рачна бомба од Првата светска војна

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека во селото Долна Чарлија, Општина Могила, била пронајдена рачна бомба од Првата светска војна. Пронаоѓањето е пријавено вчера...

Во Битола пронајдени четири артирелиски гранати од Првата светска војна

Во Битола вчера беа пронајдени четири артилериски гранати со калибар 75 мм, кои потекнуваат од Првата светска војна. Во СВР Битола било пријавено дека три...

Во штипско пронајдена граната од Првата светска војна

На стариот магистрален пат Штип – Радовиш, кај Пиљаф Тепе, штипско, е пронајдена стара неексплодирана направа – артирелиска граната од Првата светска војна. Според информациите,...

На Германските гробишта во Прилеп одбележан Денот на народната жалост

Денот на жалоста е симбол на сеќавање и мост за заедничка мирна иднина на Европа Амбасадорите на Германија Анке Холштајн и на Франција, Сирил Бомгартнер,...