Ознака: Охридско лето

Полска вечер на „Охридско лето“ со трио Супниевски

Шеесет и второто издание на фестивалот „Охридско лето“ денеска ќе продолжи со традиционалната Полска вечер во чии рамки ќе настапи триото Супниевски.Концертот ќе се...

Охридскиот народен театар ја отвора драмската програма на 62-то „Охридско лето“

Драмската програма на годинешното 62 издание на фестивалот „Охридско лето“ ќе биде отворена со премиера на театарската претстава „ „Секс, лаги и љубомора“ од...

Крената фестивалската завеса на 62-то „Охридско лето“

Извонредните вокални гласови на италијанските тенори Алесандро Косентино Де Акриса, Федерико Сера, Џовани Мариа Палмиа и Уго Тарквини придружувани од Оркестарот на Националната опера...

Пендаровски: Да уживаме во уметноста, во благородното и во убавото

Да уживаме во уметноста, во благородното и во убавото, порача претседателот на државата Стево Пендаровски на отворањето на 62. издание на фестивалот „Охридско лето“. Пандемијата,...

Четири светски познати тенори го отвораат 62-то „Охридско лето“

Шеесет и второто издание на фестивалот „Охридско лето“ ќе биде отворено вечерва на Античкиот театар во 21 часот, со четирите светски познати тенори од...