Ознака: одбојка

Против Унгарија важно, но не и решавачко

Македонија вечерва во Будимпешта ѝ гостува на Унгарија во 1-то квалификациско коло, група Ф, за пласман на ЕП во одбојка 2019-та Со вечерашниот меч против...

Ѓорѓиев: Шанса на генерацијата да се најде на ЕП

Јас веќе 13 години сум дел од репрезентацијата, настапив на повеќе квалификациски турнири и мислам дека е дојдено времето да го направиме тој завршен...

Македонија со нов селектор ќе брка прв пласман на ЕП во...

Најдобрите македонски одбојкари вчера во Скопје ја започнаа втората, финална фаза од подготовките за квалификациските натпревари за пласман на Европското првенство (ЕП) во 2019...

Да се дознае вистината

Зоран Михајлов специјално од Тарагона за „Нова Македонија“ Последните настани во медитеранското село за Медитеранските игри (МИ) во Тарагона, очигледно ја разбрануваа јавноста. Наместо да зборуваме...

Од денеска трка по медали на Медитеранските игри

Македонија на 18-те Медитерански игри ќе се натпреварува со 71 спортист, во 15 спорта, а денеска први ќе настапат Петар Јаневски во стреличарство и...

Македонија на поправен против Австрија

Македонската машка одбојкарска репрезентација утревечер (20.30 часот, сала „Кале“) се среќава со Австрија во меч од третата рунда од групата А, во Сребрената европска...

Македонија оди на победа против Летонија

Најдобрите одбојкари на Македонија вечерва во Даугавпилс (19.30 часот) се среќаваат со Летонија, во рамките на второто коло во групата А во Сребрената европска...

Македонија со победа над Косово ја почна „сребрената“ кампања

Одбојкарската репрезентација на Македонија со очекувана победа на гости над Косово од 3-1 (20-25, 25-16, 25-17 и 25-14) во групата А ја почна годинашната...

Одбојкарите по три сребра одат на прво злато

Машката одбојкарска репрезентација на Македонија со утрешниот прв натпревар во групата А, против Косово, на гости во Урошевац (сала „Бил Клинтон“, 16.30 ч.) ја...

Струмица нов-стар одбојкарски првак на Македонија

Одбојкарите на Струмица се новите-стари шампиони на Македонија. Во финалната серија до три победи, Струмица беше подобра од скопски Вардар со 3-1 (0-3, 3-2,...