Ознака: Обединето Кралство

Ковачевски се сретна со новиот амбасадор на Обединетото Кралство, Метју Лосон

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се сретна со новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава Метју Лосон . На...

Новиот британски амбасадор Лосон му ги предаде копиите од акредитивните писма...

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска ги прими копиите од акредитивните писма на вонредниот и ополномоштен амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија...

Кој сака да биде премиер

Општото расположение на граѓаните, но и на немал дел од партиските членства, не гарантира успех на изборите. Моменталниот амбиент е таков што дури не...

Брегзит го турка Обединетото Кралство кон рецесија

Планираниот излез на Обединетото Кралство од Европската Унија (ЕУ) веќе предизвикува рецесија на економијата, пишува во истражувањето на Националниот институт за економски и социјални...

„Гардијан“: Брегзит би можел да биде одложен до 2021

Брегзит би можел да биде одложен до 2021 година според плановите кои ги разгледуваат истакнати функционери од ЕУ во време на растечко незадоволство за...

Премиерот Заев ја прими новата британска амбасадорка Рејчел Галовеј

Премиерот Зоран Заев денеска ја прими во посета новата амбасадорка на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Рејчел Галовеј, на која и...