Ознака: нуклеарен договор

Шолц не е оптимист за нуклеарниот договор со Техеран

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не очекува да се потпише нуклеарен договор со Иран во блиска иднина. Тој додаде дека Иран нема причина...

Иран подготвен да го прифати предложениот текст за заживување на нуклеарниот...

Иран е подготвен да го прифати финалниот текст предложен во Виена за заживување на иранскиот нуклеарен договор од 2015 година, но под услов да...

Се чека одговор за иранскиот нуклеарен договор по преговорите во Виена

Завршија преговорите во Виена за обновување на иранскиот нуклеарен договор. Дипломатите од вклучените земји си заминаа со привремен текст за нов договор со што...

Иран сугерира заживување на нуклеарниот договор доколку САД ги исполнат барањата

Иран соопшти дека напорите за заживување на нуклеарниот Договор од 2015 би можелe да успеат доколку САД донесат политичка одлука да ги исполнат преостанатите...

Се бара спас на нуклеарниот договор со Иран

Преговорите за зачувување на нуклеарниот договор меѓу светските сили и Иран продолжуваат денеска во Виена по кратка пауза. Преговорите влегоа во завршна фаза, а...

Иран се согласи да го продолжи преговорите за нуклеарниот договор

Иран се согласи следниот месец да ги продолжи разговорите со светските сили за неговиот нуклеарен договор, соопшти денеска заменик-министерот за надворешни работи на земјата,...

Иран: Ќе го почитуваме нуклеарниот договор кога САД ќе ги укинат...

Иран ќе се врати на почитувањето на ограничувањата од нуклеарниот договор во 2015 година само по укинувањето на американските санкции, изјави портпаролот на иранското...

Иран го разгледува предлогот на ЕУ за состанок на сегашните страни...

Иран го разгледува предлогот на ЕУ да се одржи неформален состанок на сегашните страни во нуклеарниот договор и САД, но се уште нема одговор,...

МААЕ тврди дека Иран го прекршил нуклеарниот договор

Иран почнал со произведство на метал ураниум, што го користи како гориво за еден од своите нуклеарни реактори, а тоа претставува уште едно кршење...

Москва и Техеран заинтересирани за целосна обнова на нуклеарниот договор во...

И Москва и Техеран се заинтересирани за целосно обновување на иранскиот нуклеарен договор, познат и како Заеднички сеопфатен план за акција (ЈЦПОА), изјави рускиот...