Ознака: Мила Царовска

Нема поместување на зимскиот распуст

Тринеделниот зимски распуст ќе биде во предвидениот редовен термин, согласно календарот на Министерството за образование и наука, истакна министерката Мила Царовска, додавајќи дека нема...

По Филипче и Шекеринска – и Царовска нема да биде во...

Донесов одлука да не учествувам во новата Владата со новиот мандатар, соопшти денеска министерката за образование и наука Мила Царовска во изјава за медиумите...

Царовска вели дека е задоволна како се применува новата програма во...

Министерката за образование и наука Мила Царовска е задоволна од спроведувањето на новата Концепција за основно образование, која почна да се применува од оваа...

Царовска смета дека во интерес на учениците е наставата да биде...

Состојбата со ковид во училиштата е апсолутна стабилна, изјави денеска министерката за образование Мила Царовска. Таа рече дека има од 0,01 до 0,03 позитивни...

Царовска: Со оставката на Заев престанува мандатот на целото раководство

Министерската за образование и наука, Мила Царовска, денеска на Фејсбук објави дека со оставката на претседателот Зоран Заев, престанува и мандатот на целото раководство. Заблагодарувајќи...

Со современо и квалитетно образование до дигитална трансформација

Мила Царовска на Дигиталниот самит на Западен Балкан После повеќе од година и половина период на пандемија, од денешна перспектива можам да кажам дека здравствената...

Царовска најави продолжување на напорите за повисоки плати и подобри услови...

По повод Меѓународниот ден на просветителството Светот денес оддава почит на луѓето кои одбрале да се занимаваат со најблагородната професија, а тоа е просветителството. Денес...

„Играта и учењето“ – промовиран учебник наменет за наставниците

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, присуствуваше на промоцијата на учебникот „Играта и учењето – нови концепти во раното учење“ од Лена Дамовска,...

Царовска до студентите: Бидете посветени на студирањето

По повод почетокот на новата академска 2021-2022 година, министерката за образование и наука Мила Царовска го посети Природно – математичкиот факултет во Скопје, каде...

Царовска се сретна со директорите на битолските училишта

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, денеска се сретна со директорите на основните и средните училишта во Битола. На состанокот разговараа за текот...