Ознака: миг

Ученици од МИГ протестираа пред МОН барајќи квалитетно образование

Ученици од Математичко-информатичката гимназија (МИГ) кои неколку дена ја бојкотираа наставата, денеска излегоа на протест пред Министерството за образование и наука, незадоволни од изборот...

Соседите ќе го чуваат словачкото небо за да се ослободат „мигови“...

Словачка денеска потпиша договор според кој членките на НАТО, Чешка и Полска, ќе го надгледуваат нејзиното небо, додека Братислава ги укинува своите советски МиГ-29,...

Помошта со МиГ-ови е лоша идеја во украинското буре барут

Американски експерт за „Форин полиси“ ја анализира можноста за снабдување на Украина со борбени авиони Повиците за снабдување на Украина со борбени авиони доминираат во...

Приватен миг

Луиз Буржуа (1911-2010) и на 90 години беше активна уметница. Како ретко кој жив уметник, имаше огромна чест да има ретроспективна изложба во Музејот...

Еми Лу Пакард и Фрида Кало во Каза азул, Мексико, 1941...

Приватен миг Еми Лу Пакард, позната уште и како Бети Лу Пакард (1914–1998), била калифорниска повоена уметница позната по сликарството, графиката и фреските. Во 1927...

Сергеј Рахманинов го вози својот нов автомобил, 1910 г.

Приватен миг Сергеј Рахманинов (1873- 1943), руски пијанист, композитор и диригент, важи за еден од најпознатите руски пијанисти кон крајот на 19 и почетокот на...

Чарли Чаплин и Хелен Келер, 1919 г.

Приватен миг Што имаат заедничко најпознатиот комичар и актер на немиот филм, Чарли Чаплин, и активистката и најпозната глува и слепа жена во историјата, Хелен...

Приватен миг

Кандински со својата мачка Васке, 1906 г. Пред да се зафати сериозно со сликарството, славниот руски сликар Василиј Кандински добива „сериозна“ професија по желба на...

МиГ-31 се урна во Русија

Руски авион-ловец од типот МиГ-31 се урна денеска во близина на градот Нижни Новгород. Двајцата пилоти се катапултирале и го преживеале инцидентот. Леталото паднало во шума...