Ознака: лични документи

За пасош се чека околу два месеца по редовна постапка, пет...

Безбедносната состојба на територијата на државата е стабилна, информира денеска техничкиот министер за внатрешни работи Панче Тошковски, по посетата на СВР Скопје. Тошковски, исто така,...

МВР: В сабота фотографирање без закажан термин за граѓаните кои наполниле...

Министерството за внатрешни работи (МВР) в сабота (6 април) во периодот од 8 до 15 часот ќе организира фотографирање за лични документи без закажан...

Тошковски: Викендов ќе бидат одобрени 20.000 лични документи

Викендов ќе бидат одобрени околу 20.000 барања за издавање лични документи, изјави министерот за внатрешни работи Панче Тошковски, кој денеска беше во посета на...

МВР да достави информации на колкумина им се истечени или ќе...

Владата ја разгледа информацијата во однос на извештајот на МВР што се однесува на околу 100 илјади граѓани со истечени документи, доставен на барање...

Централниот совет на Македонците во Германија апелира за решавање на проблемот...

Компанијата „Веридос“ внимателно го разгледа барањето испратено од Централниот совет на Македонците во Германија за обезбедување на пасоши. Претседателот на Централниот совет на Македонците...

Од понеделник во Скопје издавање лични карти во надлежни полициски станици,...

Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека почнува со нов начин на издавање лични карти за жителите на Скопје. - Анализата на успешноста на доставата...

Со измените на Изборниот законик нема целосно да се реши проблемот...

Техничкиот премиер Талат Џафери смета дека со измените во Изборниот законик нема целосно да се реши проблемот со валидноста на докумените на граѓаните во...

Пратениците ќе расправаат за можноста на изборите да гласаат и граѓаните...

Пратениците во Собранието денеска треба да расправаат по предлог законските измени на Изборниот законик, по скратена постапка, со кои, освен имплементација на препораките на...

Ќе поддржиме решение за секој да може да го оствари правото...

Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски, денеска изјави дека партијата го поддржува предлогот граѓани кои имаат лични документи со старото име нa државата да можат...

Грција порачува дека нема можност да прифати прекршување на меѓународно потпишаниот...

Засега пораката од Грција е дека тие немаат можност да прифатат какво било прекршување на меѓународно потпишаниот договор. Треба да се концентрираме на реорганизација...