Ознака: косовски парламент

Обвинителството во Приштина покрена истрага за тепачката во парламентот

Основното обвинителство во Приштина соопшти дека покренало истрага за тепачката што денеска се случи во косовскиот парламент, објави Коха, а пренесе КоССев. Во соопштението се...

Коњуфца избран за претседател на косовскиот парламент

Претставникот на движењето Самоопределување, Глаук Коњуфца, е нов претседател на косовскиот парламент. Коњуфца е избран на предлог на лидерот на Самоопределување, Аљбин Курти, на конститутивна...

Изгласани нацрт-законите за трансформација на Безбедносните сили во војска на Косово

Косовското Собрание со гласовите на сите присутни пратеници на денешната пленарна седница, ги изгласа во прво читање трите нацрт-закони со кои сегашните Безбедносни сли...