Ознака: жалост

Тридневна жалост во Македонија

Тридневна жалост прогласи Владата, поради несреќата што се случи околу 2 часот по полноќ на магистралниот пат „Струма“ во Бугарија, во која загинаа 45...

Владата прогласи тридневна жалост

Владата попладнево на седница донесе одлука за прогласување тридневна жалост во земјава поради автобуската несреќа во Бугарија во која загинаа 46 лица. Државните знамиња пред...

Тридневна жалост во Гостивар и 18.000 евра помош за Албанија

Гостивар прогласи тридневна жалост за настраданите во земјотресот во Албанија. Општината ќе додели и 18.000 евра помош, а формира и кризен штаб за превоз...

Дваесетте секунди кои ја завија Јапонија во црно

Директорот на училиштето чии ученици беа цел на вчерашниот крвав напад со нож, во кој имаше двајца загинати и 17 повредени, изјавил дека чувствува...

Македонија во жалост

Ударите на камбаните и молитвите на оџите од џамиите, кои ги објавуваа тажните вести за загинатите и времето на погребот, за миг го нарушуваа...

Тридневна национална жалост во Грција за жртвите од пожарите

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска прогласи тридневна национална жалост за 50-те жртви од пожарите во Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Ципрас во телевизиското...