Ознака: ЕУ

Иванов: ЕУ да овозможи преговори за членство и надминување на спорот...

Ако ЕУ не ни ја обезбеди иднината, тогаш ние ќе се занимаваме со минатото, рече претседателот  Ѓорге  Иванов на прес-конференцијата по состанокот на лидерите на земјите...

Туск: Кореја и Балканот покажуваат дека ништо не е невозможно

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека вестите од Кореја и она што во последните денови го доживеал на Балканот покажуваат дека „невозможносто...

Лидерите од Брдо-Бриони разговараат за интегрирање на регионот во ЕУ

Подобрување на меѓусебната поврзаност во политичка, економска, инфраструктурна и безбедносна смисла во контекст на стратегијата на ЕУ за Западен Балкан е во фокусот на...

Во блиска иднина Македонија нема да влезе во Унијата

Стигна и извештајот на ЕК со „чиста“ препорака. Оваа треба да биде 10-та едноподруго, а, горе-долу, сите се исти или многу слични освен за...

Туск на средбата со Заев проговори на македонски (видео)

Чувствувам промена во политичкиот менталитет во Македонија и вистинска волја за придвижување на евроатлантската интеграција. Гледам храбро лидерство насочено кон иднината. Препораката од ЕК...

Заев: Многу е важно да не бидеме обезличени дома

Многу е важно да не бидеме обезличени дома, да не бидеме обесчестени, вели македонскиот премиер Зоран Заев во интервју за бугарската телевизија БТВ, коментирајќи...

Туск: Самите Срби ќе одлучуваат за својата судбина

Иднината на Србија нема да ја одлучува ниту Москва, ниту Вашингтон, како ни Анкара, ни Брисел, туку самите Срби ќе одлучуваат за својата судбина,...

Туск доаѓа да нѐ увери оти најсигурен партнер ни е ЕУ

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, од вторникот неделава ја почна својата турнеја низ Западен Балкан, како подготовка на самитот што ќе се одржи...

Формирана Група Охрид за поддршка на Македонија на патот кон ЕУ...

Групата Охрид за поддршка на Република Македонија на нејзиниот пат кон членство во НАТО и ЕУ ја промовираше денеска премиерот Зоран Заев на заедничката...

Шчербак: Македонија добро да ги анализира последиците од влезот во НАТО

Секоја држава има сопствен избор за градење на националната безбедност без разлика дали тоа е со членство во НАТО или воена неутралност - изјави...