Ознака: ЕУ

Македонија има највисока трговска отвореност во регионот, во целост ќе го...

Македонија има највисок степен на трговска отвореност во регионот на Западен Балкан што во 2022 година достигна 171 отсто и нема да бара преодни...

Кина ја отфрли извозната политика на ЕУ, сметајќи ја за неразумна

Пред самитот во Пекинг Кина ја отфрли извозната политика на Брисел како „бесмислена“, во пресрет на самитот со претставниците на Европската Унија. - Ако европската страна...

Орбан ја блокира Украина, побара да не се расправа за преговорите...

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска официјално побара од дневниот ред на самитот на лидерите на Европската Унија да се отстрани главната тема: прашањето за...

Како да се направи ЕУ погодна за проширување

Долго време Европската Унија изгледа како затворен клуб. Жан-Клод Јункер, претседател на Европската комисија од 2014 до 2019 година, славно изјави дека ниту една...

Маричиќ: До 2030 можно е да се реформираат некои правила во...

Граѓаните ќе почувствуваат како е да се биде дел од Европската Унија многу порано од предвиденото. До 2030 година можно е да се реформираат...

Дачиќ: Да не ни се држат лекции од страна, три четвртини...

Замолувам да не ни се држат лекции од страна, бидејќи сите земји членки на Европската Унија сега да треба да поминат низ она што...

Немаме алтернатива за членството во ЕУ, тоа зависи од сите политички...

Членството во Европската Унија е наша цел и немаме друга алтернатива и тоа зависи од сите нас, односно од сите политички чинители кои имаат...

Руска нафта во ЕУ – преку Бугарија!

Количеството руска нафта увезена во ЕУ преку рафинеријата во Бургас (Бугарија) значително се зголеми во изминатите неколку месеци. Во својата анализа го тврди тоа...

Од Русија во ЕУ: Природниот гас, нафтата, никелот, железото и челикот...

Анализа на Евростат (официјалната статистичка институција на ЕУ) за трговијата меѓу ЕУ и Русија Најновите податоци што ги објави Евростат, официјалната статистичка организација на Европската...

Три мита за ЕУ

Денес наместо вообичаениот поздрав „здраво, комшија, како си“, стана практика луѓето да се прашуваат „има шанси да влеземе во ЕУ или не“. Комшијата фатен...