Ознака: ЕУ

Мицотакис: Ако новата власт во Скопје го оспорува Договорот околу името,...

Сакам и овде, на неколку километри од нашата граница, да испратам порака до Скопје и до новата власт: во случај да настојуваат да го...

Земјите на ЕУ усвоија план за користење замрзнати руски средства за...

Земјите на ЕУ формално усвоија план за искористување на неочекуваните пари од средствата на руската централна банка замрзнати во ЕУ за одбрана на Украина...

Рама ја критикува бугарската политика кон Македонија: Блокадите се ужасни, одвратни...

Албанскиот премиер Еди Рама упати критики до официјална Софија и до сите ЕУ-членки што користат билатерални прашања за блокади на форум во Тирана организиран...

Сакаме да ја видиме Македонија во ЕУ, сега е важно да...

Германското Министерство за надворешни работи на платформата „X“ нагласи дека сакаат да ја видат Македонија во ЕУ и оти e важно земјата во моментов...

Мицотакис: Без почитување на Договорот од Преспа, патот кон Европа ќе...

Патот до Европа ќе остане затворен, а меморандумите нема да се ратификуваат во Парламентот, доколку од другата страна нема целосно почитување на Договорот од...

ЕУ го повика Израел да ја прекине воената операција во Рафа

Европската унија денеска го повика Израел „веднаш“ да ја прекине својата воена операција во градот Рафа во Појасот Газа, предупредувајќи дека доколку не го...

Вратата на Пеќката патријаршија ќе биде отворена порано или подоцна, порача...

На почетокот на Соборот на СПЦ Соборот на Српската православна црква (СПЦ) денеска почна со литургија во црквата „Свети Сава“ во Врачар наместо во Пеќката...

Маринакис: Во овој момент не сме до точка да ставиме вето,...

Потребата да се почитува Договорот од Преспа како меѓународна обврска на двете земји, но и ставот дека Грција има континуитет и мора да го...

ЕУ очекува новите власти на Македонија да продолжат со успешниот пристапен...

Европската Унија очекува од новите власти во Северна Македонија да покажат посветеност на европската иднина и да продолжат по успешниот пристапен пат, порача денеска...

ЕУ потсетува на важноста од целосно почитување на Договорот од Преспа

Европската унија изразува жалење поради фактот што новата претседателка на Северна Македонија, Гордана Сиљановска-Давкова, не го употреби уставното име на државата на денешната церемонија...