Ознака: ЕУ

Песков без одговор кога телото на Навални ќе биде предадено на...

Кремљ нема информации кога телото на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој почина во затвор, би можело да му биде предадено на неговото семејство...

ЕЕСК е првата институција на ЕУ што ја отвори вратата за...

Економско-социјалниот комитет официјално покрена иницијатива во чии рамки има претставници од девет земји кандидати за членство во Европската унија. Вкупно 131 организација од Албанија,...

Пендаровски: ЕУ сериозно укажува дека не треба да се повтори злоупотребата...

Претседателот на државава Стево Пендаровски од Тетово порача дека Европската Унија сериозно укажува на злоупотреба на можноста со европско знаменце и по кратка постапка...

ЕУ подготвува нови санкции против Русија, вклучително и на компании од...

Европската унија подготвува нови санкции за кинеските и индиските компании поради нивните врски со Русија, а на листата на „нови имиња“ се наоѓаат и...

Работна група во ЕУ ќе расправа за третирањето на македонските пасоши,...

Амбасадорот на Белгија за Македонија, Фредерик Мерис, најави дека работна група во ЕУ идната недела ќе расправа како да ја имплементира одредбата од Договорот...

Дачиќ: Резолуцијата на ЕУ е политички памфлет, но останува горчливиот вкус...

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска оцени дека Резолуцијата на Европската Унија за изборите во Србија е политички памфлет кој не ги...

Мерис: Проширувањето е стратешки интерес на ЕУ и Белгија се надева...

Одбраната на владеењето на правото, демократијата и единството се принципите во сржта на она што значи Европа и ги прави врeдностите на ЕУ. Веруваме...

Скопската Итна помош доби седум амбулантни возила, донација од ЕУ

Седум возила за брза помош доби денеска Службата за итна помош во Скопје, како донација од ЕУ. Станува збор за најнова испорака на помош...

Мекалистер: ЕУ правеше грешки и не ги исполни своите ветувања во...

Претседателот на Комисијата за надворешна политика на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер денеска изјави дека Европската Унија правела грешки во процесот на проширување на Западен...

Популарноста на екстремната десница расте во пресрет на изборите за Европскиот...

Групациите во Европскиот парламент (ЕП) кои припаѓаат на националистичката десница и екстремната десница имаат најголеми шанси на претстојните избори за ЕП, оценува денеска „Политико“. Во...