Ознака: ЕУ

И пократкиот пат до ЕУ води до неизвесност

Иако никој не сака да одговори на прашањата што им ги поставуваат Македонците на меѓународните фактори, партнери и пријатели, повторното поставување на Македонија на...

ЕУ не успеа значително да ги намали емисиите на ЦО2 од...

Мерките на ЕУ во последните 12 години не придонесоа значително за намалување нивото на емисии на јаглерод диоксид од возилата со мотори со внатрешно...

Рама во Скопје: Не ни требаат милијарди за да направиме реформи,...

Албанскот премиер Еди Рама на средба со албанските новинари во Скопје, каде што учествуваше на состанокот на лидерите на Западен Балкан посветен на Планот...

Никогаш не сте биле поблиску до ЕУ, ајде да ја завршиме...

Никогаш не сте биле поблиску до ЕУ. Со малку работа може да ги направиме работите подобри. Планот за раст е многу поразличен од претходните...

Планот за раст на ЕУ е мост што ги поврзува европските...

Планот за раст на ЕУ го гледам како олеснувач кој ги отвора портите кон европскиот единствен пазар и кон слободниот проток на стоки, услуги,...

Мир на Блискиот Исток е можен само со решение со две...

Ние знаеме кој е Хамас и што направи и го осудивме тоа, но мир и стабилност не може да се градат со употреба на...

Орбан: Помошта за Украина не смее да биде на штета на...

Помошта за Украина во борбата против руската инвазија не смее да биде на штета на буџетот на Европска Унија, изјави денеска премиерот на Унгарија,...

Варадкар: Битката против корупцијата нема да заврши кога ќе се приклучите...

Борбата против корупцијата е битка која е постојана и која нема да заврши кога ќе се приклучите кон ЕУ, туку таа мора да продолжи...

Меџити: ЕУ преку холандскиот амбасадор информира дека ДУИ стана главна кочница...

Претседателот на Демократско движење, Изет Меџити, на денешната прес-конференција рече дека Европската Унија преку холандскиот амбасадор информираше дека Демократска унија за интеграција стана главната...

Ковачевски: Единствена алтернатива на нашата држава е зачленување во Европската Унија,...

Единствена алтернатива на нашата држава е зачленување во Европската Унија, а се друго е утопија и популизам, смета премиерот Димитар Ковачевски и вели дека...