Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25373)

Четири сценарија во игра

Во исчекување на исходот од иницијативата за гласање недоверба на Владата на седницата на Собранието, која е закажана за утре (четврток), во 11 часот,...

Власта и опозицијата се пребројуваат и се обвинуваат

Најавената оставка на премиерот и лидер на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев, анализа на изборните резултати и последните случувања на политичката сцена по поднесената иницијатива...

Кому и каква порака му носи холандскиот премиер

ПОСЕТА НЕПОСРЕДНО ПРЕД ГЛАСАЊЕТО ДОВЕРБА ЗА МАКЕДОНСКАТА ВЛАДА Денеска попладне, првпат еден холандски премиер доаѓа во официјална посета на Македонија. Евентуалните предзнаци за „историската димензија“...

Барање за признавање на македонското малцинство

Со порака-апел до грчката и светската јавност, 168 истакнати јавни личности од Македонија бараат признавање на македонското малцинство во Грција. Меѓу потписниците на пораката се...

Патот на дрогата станува автопат

Се проценува дека една третина од дрогата во Холандија пристигнува преку босанско-српските канали. Балканот останува транзитен регион за трговијата со дрога, пред сѐ преку...

Гол со петица на штета на јавниот интерес

Во време кога секој одговорен политичар би ја насочил сета енергија во изнаоѓање брзи решенија за ефикасно справување со предизвиците што граѓаните и стопанството...

Во Англија пробно се враќа стоењето на трибините

Од 1994 година, стадионите со закон беа обврзани да бидат само со седишта. Пилот-проектот во кој ќе учествуваат Манчестер Ј., Манчестер С., Тотенхем, Челси...

Докажавме дека можеме да играме со сите репрезентации

Иако не зависи сѐ од нас, но сепак има шанса и таа шанса ќе ја бркаме до крајот, изјави Елиф Елмас пред мечот на...

Македонија гостува кај Германија

Германките ни се познати, беа со нас во претходниот циклус кога јас бев во стручниот штаб. Имаат играчи во ВНБА и во Евролигата, но...

Староста на трибунот (1)

Трибунската ангажираност за суштинските етички начела, за опстојот на својата национална литература, култура и јазик очекува да биде величана со високи награди и признанија...