Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25314)

Британец со приватен авион од Кабул извлекол 200 мачки и кучиња

Пен Фертинг, поранешен британски маринец, деновиве безбедно слетал на лондонскиот аеродром „Хитроу“ со приватен авион, а со него пристигнале и 173 мачки и кучиња...

Научници снимија загрижувачко топење на мразот на Гренланд

Џош Вилис, научник на НАСА, леташе над Гренланд и го набљудуваше овој поларен свет од стопен мраз и темни базени со вода. Кон средината...

Езерото Хилиер го привлекува вниманието на многу туристи

Езерото Хилиер, сместено во австралискиот архипелаг Речерш, потсетува на гума за џвакање во розова боја. Оваа прекрасна локација го привлекува вниманието на многу туристи,...

Пет идеи за реновирање на детската соба

Место за двајца ученици: едноставно и чисто - кревет на кат, а отспротива двојно биро со два стола. А можете да ставите и некоја...

Хари Потер – најголемиот феномен по „Битлси“

Кога ќе влезете во светот на Хари Потер, нема враќање. Се губите во тој волшебен универзум што го создаде и го обликува Џоан К....

Калифатот како октопод со многу отровни пипала

Ново лице на теророт во Авганистан Меѓу боиштата на Авганистан на површина се појави поопасна милитантна групација, која најави дека ќе формира нов калифат во...

Заострување на мерките во Словенија, Црна Гора и Косово

Словенија, Црна Гора и Косово ги заоструваат мерките за заштита против ширењето на коронавирусот, по зголемениот број новозаболени лица. Бројот на хоспитализираните поради коронавирусот...

Влезот во ЕУ ќе се плаќа седум евра!

Од следната година ќе се применува Европскиот систем за патни информации Промената на новите правила за влез на патници од „безбедносно ризичните“ земји беше најавувана...

Уште еден вид помош за земјоделците

Сите земјоделски стопанства што во периодот од први септември 2020 година до 31 март 2021 подигнале нови повеќегодишни лозови и овошни насади или ароматични...

Во опасност ќе биде доведен це­ли­от син­џир на снаб­ду­ва­ње

До­кол­ку транс­пор­те­ри­те не би­дат иск­лу­че­ни од нај­но­ви­те анти-ковид мер­ки Македонските камионски превозници до вчера не беа изземени од најновите мерки за заштита од ширењето на...