Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24532)

Знак дека на бебето му студи се ладни црвени раце

Бебињата не ја задржуваат температурата како возрасните, затоа кога престојуваат надвор во текот на зимата облеката треба да биде приспособена на временските услови -...

Како да се вратиме во форма по празниците?

Според нутриционистите, за детоксикација на организмот најважна е зелената боја - зелен зеленчук и зелена глина, кои се одлични чистачи на штетните материи Повеќето од...

Пловдив и официјално е европска престолнина на културата за 2019-та

Бугарскиот град Пловдив викендов што измина и официјално стана европска престолнина на културата за 2019 година. Прогласувањето беше на 12 јануари, при што на...

Филхармоничарите задоволни од турнејата во Кина

Од 26 декември лани до 9 јануари годинава, оркестарот на Македонската филхармонија, предводен од Јерухам Шаровски, настапи во седум кинески града На 26 декември минатата...

Рама ја презеде и албанската дипломатија

Албанскиот премиер Еди Рама ќе ја извршува и функцијата шеф на дипломатијата до назначувањето нов министер за Европа и надворешни работи на Албанија. - Претседателот...

Српската полиција им објави војна на криминалците

Опсежната акција на полиција за справување со припадниците на криминалното подземје ја најави министерот за внатрешни работи Небојша Стефановиќ Во неколку координирани акции во текот...

Осум нови авиолинии, по четири од Скопје и од Охрид

Осум нови дестинации преку авиокомпанијата „Визер“ ќе им бидат достапни на македонските граѓани од скопскиот и охридскиот аеродром. Отворањето на новите авиолинии е овозможено...

Недостигот од работници го ограничува развојот на економијата

Стопанствениците предвидуваат наредниот период да биде релативно стабилен, со поволна економска состојба, но посочуваат дека недостигот од стручен кадар веќе прави сериозни проблеми Недостигот од...

Германските Зелени со критики до Вебер

Групата на германската зелена партија во Европскиот парламент го повика Манфред Вебер, кандидатот на Европската народна партија (ЕПП) за претседател на ЕК, јасно да...

Иницијативата за нов референдум за името помина во две собраниски комисии

Иницијативата за собирање потписи за дополнителен референдум во врска со името, чиј овластен поднесувач е лидерот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров, вчера помина...