Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24448)

Прво рели со олдтајмери во Скопје

Под покровителство на општината Центар денеска во Скопје ќе се одржи целодневната манифестација „Олдтајмер рели Скопје 2018“. Ревијата, чиј почеток е закажан во 10...

„Еврофест 2018“ во спомен на Тоше Проески

Дваесет и второто издание на меѓународниот фестивал на забавна музика „Еврофест“ годинава има нова димензија - чествување за незаборав на Тошe Проески. Првата фестивалска...

Почнува реконструкцијата на Долни Сарај во Охрид

Долни Сарај, една од најубавите и најрепрезентативни сцени во Охрид ќе добие нов, функционален и модерен изглед со реконструкцијата што следува во текот на...

Чак Бери – Шекспир на рокенрол-музиката

Културата, стварноста, и историјата на САД не се исти по Касиус Клеј (Мохамед Али), Мартин Лутер Кинг, Мајк Џордан, Опра Винфри, Мајкл Џексон и...

Паоло Маџели ја поставува „Еден месец на село“ во МНТ

За отворањето на театарската сезона 2018/2019, Македонскиот народен театар вечерва премиерно ќе ја изведе претставата „Еден месец на село“ според делото на Иван Сергеевич...

Конференција за „Свети Ѓорѓи“ во Курбиново

Управата за заштита на културното наследство и здружението ,,Македонида“ ја организираат меѓународната конференција ,,Валоризација на црквата ’Свети Ѓорѓи’ во Курбиново од 12 век како...

„Фузија“ на Сашо Саздовски ќе биде поставена во Аргентина

Скулпторот го изработи делото во метал на Интернационалниот симпозиум на монументална јавна скулптура Скулптурата од метал под наслов „Фузија“ на македонскиот скулптор Сашо Саздовски ќе...

Единаесет бугарски града потопли од минатиот век

Промените на времето најјасно се изразени во градовите во северна Бугарија и тоа се: Видин, Плевен и Русе Oд почетокот на векот просечната температура во...

Необични и заборавени скопски слики

Како изгледале просторите на Водно некогаш многу пластично опишал англискиот хирург д-р Абрахам Џонстон, кој за време на Првата светска војна (1914 година) работел...

Нови правила за покривање на загубите на струја

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) на вчерашната подготвителна седница ги разгледа правилата за набавка на електрична енергија за покривање на загубите во дистрибутивниот систем...