Ознака: Димитар Апасиев

Одложена седницата за ЗРО, страв им е Левица да дојде до...

Одложена е седницата на собраниската Комисијата за труд и социјална политика, на која требаше да бидат разгледани измените на Законот за работните односи. Со законските...

Опасноста за европскиот пат на Македонија доаѓа од Левица, која го...

Вистинската опасност за продолжување на европскиот пат на Македонија доаѓа од Левица, која во заложништво го зема претседателот ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кажа премиерот Димитар...

Апасиев инсистира на реципроцитет за внесување на Бугарите во Уставот, не...

Запрашан зошто не беа ниту на лидерската средба во понеделникот, лидерот на Левица, Димитар Апасиев, го повтори партискиот став дека ќе прифат внесување на...

Процесот Жан Моне е фарса, Левица нема да учествува во дијалогот,...

Левица нема да учествува во дијалогот Жан Моне за измени на Деловникот, бидејќи смета дека целта на процесот не е донесување современ европски деловник...

Левица го коригира референдумското прашање, Апасиев најави можност за управен спор...

Пратеникот и претседател на Левица Димитар Апасиев денеска на прес-конференција во Собранието соопшти дека на барањето од претседателот на Парламентот Талат Џафери поднел писмен...

Апасиев: Враќањето на иницијативата за референдум на Џафери е само купување...

Лидерот на политичката партија Левица, Димитар Апасиев, изјави дека враќањето на нивната иницијатива за референдум од страна на претседателот на Собранието Талат Џафери е...

Апасиев ќе го поднесе барањето за референдум до Собранието

Претседателот на „Левица“ Димитар Апасиев денеска ќе го предаде барањето за покренување задолжителен и дополнителен референдум на државно ниво до архивата на Собранието. Тој на...

Апасиев ја поднесе иницијативата за референдум до ДИК: Народот треба да...

Лидерот на Левица Димитар Апасиев денеска ја поднесе Иницијативата за референдум до Државната изборна комисија. - Денес Левица поднесе предлог за поднесување граѓанска иницијатива за...

Ќе има ли референдумско „за“ или „против“

Уште едно референдумско прашање како ново демократско искушение за собранискиот спикер Прашањата што првично се поставуваат пред започнувањето на собраниската процедура за новата референдумска иницијатива...

Апасиев: Во референдумското прашање одиме на варијанта со наратив „против“

Дали сте за продолжување на преговорите со ЕУ, со прифаќање на собраниските Заклучоци“ – со ова мислиме дека практично е невозможно формално-правно да се...