Ознака: вирус

Низ Европа се шири новооткриен вирус кој го пренесува крлеж

Шест години откако беше откриен во Кина, вирусот Алонгшан (ALSV) кој го носат крлежи сега се шири низ поголемиот дел од Европа, соопштија германски...

РСВ инфекција – како да се заштитат децата

Овој вирус се пренесува преку директен контакт и преку капков пат (кашлање, кивање). Оттука, сосема е разбирливо што најподложни на инфекција се децата кои...

Институциите во регионот жртви на „балканскиот вирус“

Откако пред извесен период сериозно беа загрозени комуникациските системи во Албанија и во Црна Гора, а во Македонија неколку министерства и владини агенции станаа...

Без паника, не е веројатна пандемија на мајмунски сипаници, а вакцината...

Бројот на земји во кои се јавуваат случаи на мајмунски секој ден се зголемува, а се очекува и понатаму да расте. Сипаници досега се...

Со мистериозен вирус заразени над 500 основци во Германија

Над 500 ученици, но и наставници, во основно училиште во германскиот град Лајпциг, се заразени со вирус – сè уште непознат за лекарите. Германски медиуми...

Научниците утврдија зошто некој природно подобро се бори со вирусот

Утврдено е дека една третина од луѓето во Европа можат полесно да се борат со инфекцијата со коронавирус. Идентификуван е ген кој ја намалува сериозноста...

Британски имунолог: Ова веќе не е истата болест, страшните сцени од...

Омикрон не е истата болест што ја имавме пред една година, а високите стапки на смртност од ковид во Велика Британија се минато, изјави...

Зошто вирусот ќе остане со нас до крајот на животот

Новите информации од истражувањата за коронавирусот укажуваат дека вирусното оптоварување кај делта-сојот е толку големо, што секој што не е вакциниран и не ја...

Кои се новите симптоми на ковид-19?

Најновите истражувања откриваат дека вакцините и мутациите го менуваат и опасниот вирус Дали симптомите можат да бидат вистинска слика за сомнеж дека некој е заразен...

Заев: Вирусот во овој бран е многу поопасен и многу побрзо...

Најновиот вирусен бран со новиот сој на вирусот, не се споредува со минатите бранови. Вирусот во овој бран е многу поопасен и многу побрзо...