Ознака: „Антолог“

Нови книги и средби со македонски писатели во „Антолог“

В петок, од 16 до 20 часот, издавачката куќа „Антолог“ ќе објави шест нови книги, ќе организира средби со десетина македонски писатели, ќе ја...

„Антолог“ со четири нови книги за деца за весели празнични денови

Четири нови книги за деца излегоа во продажба во издание на скопската издавачката куќа „Антолог“. Станува збор за илустрирани изданија за читатели од разна возраст, кои...

Промоција на „Скриени желби, немирни патувања“ од Владимир Јанковски

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје известува дека во рамките на Фестивалот на европската литература „BookStar“ в среда (21 октомври) со почеток во 19 часот,...

Ексклузивно претставување на шест наградувани европски автори

„Букстар“ е прв фестивал на европската литература во Македонија и веќе четврта година по ред ја употребува книжевноста за да ги објасни феномените на...

Излегуваат два историски романа од исландски автори

Издавачката куќа „Антолог“ ќе објави два нови историски романа од истакнати современи исландски автори. Станува збор за книгите „Сага за Јон“ од Офејгур Сигурдсон...

Романот „Просечен индекс на среќата“ на македонски

Издавачката куќа „Антолог“ го најавува објавувањето на романот „Просечен индекс на среќата“ од португалскиот писател Давид Машадо. Книгата ја доби Наградата за литература на...

Излегува „Историја на порнографијата“

Издавачката куќа „Антолог“ го најавува објавувањето на романот „Историја на порнографијата“ од хрватскиот писател Горан Трибусон. Првпат објавен во 1988 година, романот важи за...

„Последниот чувар на островот Елис“ на македонски

Издавачката куќа „Антолог“ го најавува објавувањето на романот „Последниот чувар на островот Елис“ од француската писателка Гаел Жос. Романот е добитник на Наградата за...

„Апнеја“ од Италијанецот Лоренцо Амури на македонски

Издавачката куќа „Антолог“ го најавува објавувањето на романот „Апнеја“ од италијанскиот писател Лоренцо Амури, кој ги раскажува своите вистински доживувања по скијачката несреќа, од...