Ознака: алпско скијање

Шифрин израмни рекорди на Стенмарк и на Вон

Шифрин ја освои осмата титула во слалом и го израмни рекордот за најмногу титули во СК во една дисциплина, бидејќи Стенмарк има по осум...

Одермат ја обезбеди третата титула, а сега е во трка и...

Одермат, кој има предност од 1.001 поен и може да го собори рекордот за најголема разлика (743 бода, Маер во сезоната 2000/2001), е третиот...

Светскиот куп продолжува со слалом во Лапонија и со меѓуграничен спуст

АЛПСКО СКИЈАЊЕ Сезоната на Светскиот куп (СК) во алпско скијање продолжува викендов, со слаломите за жени во Лапонија (Финска) и со првите меѓугранични трки, двата...

Почнува сезоната, во фокусот се Одермат, Килде, Шифрин, Гоџа…

Ривалството со кое пленеше алпското скијање минатата сезона, помеѓу Одермат и Килде, може да достигне нови височини сезонава. Што ќе направи Шифрин за бис...

Возбудливи спуст-трки во Чиле во пресрет на СК

АЛПСКО СКИЈАЊЕ Гранпри-трката Ла Парва во Чиле ги собра некои од најдобрите светски скијачи на легендарната патека за брзини, обезбедувајќи спектакуларни услови за брзина на...

Лесевски: Атанасовска е голем талент, сезонава оствари одличен резултат

Таа постигнуваше добри резултати уште во категоријата деца, годинава дебитира во ФИС-натпреварите, а ова што го направи сезонава е одличен резултат и јас сум...

Одермат продолжува да се трка на три фронта

По двете титули на СП, Одермат е убедливо прв во генералниот пласман со 1.386 поени, не може да го собори неверојатниот рекорд на Мазе...

Прво злато на Шифрин во велеслалом

Американката сега има вкупно 13 медали од светските првенства, од кои седум се златни, три сребрени и три бронзени АЛПСКО СКИЈАЊЕ - СП 2023 Американската скијачка...

Злато за Твиберг и Шмид во паралелвелеслалом

АЛПСКО СКИЈАЊЕ - СП 2023 Шмид ѝ го донесе на Германија првиот златен медал во машка поединечна конкуренција на СП по 1989 година Норвешката скијачка Мари...

Шифрин незапирливо ита кон рекордот на Стенмарк

Американската скијачка неделава ја надмина сонародничката Вон и со новиот триумф во Кронплац има вкупно 84 триумфи во Светскиот куп, два помалку од вкупниот...