Цела ноќ траеше битката со шумскиот пожар на грчкиот остров Самос, а утрово гаснењето продолжи и од воздух. Според локалните медиуми ситуацијата денеска е значително подобрена, јави дописничката на МИА од Атина.

Во гаснењето на пожарот интервенираат 78 пожарникари со шест пешадиски тима,15 возила и два хеликоптери, а меѓу пожарникарите се и 28 од Атина, кои синоќа авионски пристигнаа на островот.

Според локалните медиуми синоќа биле превентивно евакуирани две села.

Во конкретниот пожар помагаше и хеликоптерот што вчера се урна во морскиот дел југозападно од островот, а животот го загубија двајца членови на екипажот, додека пак останатите двајца беа спасени.