Историјата на уметноста е проткаена со имињата на големите сликари – Леонардо да Винчи, Винсент ван Гог, Пабло Пикасо итн., но што е со жените што помогнаа да се обликува визуелната историја на светот? Како и во многу други области на општеството, жените со векови биле обесхрабрени да се занимаваат со каква било работа што не била поврзана со домот и семејството. Тоа се случува и на полето на уметноста. Сепак, имало и такви што истрајале во своите намери и се бореле за себе, истовремено отворајќи им го патот на идните генерации со слични таленти. Оваа листа на големи сликарки од минатото е и временска машина низ историјата на уметноста, од италијанската ренесанса до американскиот модернизам.

Софонисба Ангисола (1532-1625)

Софонисба Ангисола е пионерка на италијанската ренесанса. Родена е во релативно сиромашно, но угледно семејство. Посетува часови кај почитувани локални сликари. Ова постави преседан за идните жени сликари, кои дотогаш исклучиво студирале уметност доколку член на семејството имал работилница или ателје. Талентот на Софонисба го забележал Микеланџело, кој тогаш бил нејзин неофицијален ментор. Иако не ѝ било дозволено да студира анатомија или да се занимава со цртање, таа сепак станала успешна уметница. Сликала на дворот на шпанскиот крал Филип Втори. Создала голем број портрети на членови на аристократијата. Денес, делата на Софонисба се изложени во колекции низ светот.

Артемисија Џентилески (1593-1653)

Како ќерка на успешен уметник, на Артемисија Џентилески ѝ е обезбеден пристап до светот на уметноста уште од детството. Таа ги мешала боите во ателјето на нејзиниот татко, а тој ја поддржал нејзината љубов кон сликарството кога забележал дека е извонредно надарена. Артемисија не дозволила полот да ѝ го одвлече вниманието од она што го сака. Таа сликала на големи платна, главно библиски и митолошки мотиви, како и нејзините машки колеги. Таа е првата жена што била примена на Академијата за ликовни уметности во Фиренца.

Џудит Лејстер (1609-1660)

Џудит е водечка уметница на холандската златна доба. Типично за холандските уметници од тоа време, таа исто така сликала мртва природа и портрети. Деталите за нејзината уметничка практика не се познати, но таа е и една од првите жени што биле примени во Здружението на сликари во Харлем. Водела студио со неколку машки чираци. Иако била почитувана во текот на целиот живот, по нејзината смрт нејзиниот углед бил разнишан. Целата работа на Џудит му се припишува на нејзиниот современик Франс Халс или на нејзиниот сопруг. Често се случувало потписот да ѝ го тргнат колекционери што сакале да профитираат на пазарот преку името на Франс Халс. Дури кон крајот на 19 век биле откриени малверзациите, па името Џудит Лејстер е вратено во светот на уметноста.

Елизабет Виже Ле Брун (1755-1842)

Оваа француска сликарка создала импресивен број на дела – над 1.000 портрети и пејзажи. Како ќерка на уметник, нејзиниот татко ѝ обезбедил рано образование. Веќе како тинејџерка професионално сликала портрети. Врвот на својата кариера го доживеала како дворска портретистка на Марија Антоанета, што ѝ овозможило пристап до голем број уметнички академии. Нејзиниот стил ја повлекува границата помеѓу рококото и повоздржаниот неокласичен стил. Егзилот поради Француската револуција не влијаел на работата на Елизабета. Таа продолжила да слика. Знаела да ги опушти моделите и тоа може да се забележи на нејзините портрети, бидејќи тие изгледаат енергично, живо, што за тој период е мошне револуционерно.

Роза Бонер (1822-1899)

Денес, Роза важи за една од најпознатите сликари во 19 век, а е позната по своите големи формати, во кои првенствено ги претставувала животните. Редовно изложувала во Салонот во Париз, постигнувајќи успех и во САД и во Велика Британија. Таа често поминувала време набљудувајќи ги животните и забележувајќи ги нивните движења. Роза е позната и по кршењето на женските стереотипи. Носела машка облека и тврдела дека се чувствува поудобно во поголеми модели на облека додека ги слика животните. Меѓу ретките отворено била лезбејка. Со Натали Микас живеела повеќе од 40 години, а по нејзината смрт со американската сликарка Ана Елизабет Клумпке.

Берта Моризо (1841-1895)

Како една од најголемите женски импресионисти, уметноста на Берта Моризо течела низ нејзините вени. Родена во аристократско француско семејство, нејзиниот предок бил познатиот рококо-сликар Жан-Оноре Фрагонар. Своите дела ги изложувала првенствено во Парискиот салон, а потоа и на групната изложба на импресионистите – рамо до рамо со Моне, Сезан, Реноар и Дега. Имала блиски односи со Едуар Мане, кој насликал неколку нејзини портрети и за чиј брат се омажила. Нејзините слики прикажуваат домашна, семејна атмосфера. Сликала и пастели и акварели со нежни бои, па машките современици често ја карактеризирале нејзината работа како „женска“. За својата борба за рамноправност во својот дневник напишала: „Мислам дека никогаш немало маж што се однесувал еднакво кон една жена, а тоа е сè што барам, бидејќи знам дека вредам исто колку нив“.

Мери Касат (1844-1926)

Оваа американска сликарка поголемиот дел од својот живот го поминала во Франција, каде што станала составен дел на импресионистичкото движење. Нејзиното семејство не сакало Мери да се занимава со уметност. Таа го напуштила уметничкото училиште, фрустрирана од третманот на кој биле изложувани студентките бидејќи им било забрането да сликаат живи модели. Се преселила во Париз на 22-годишна возраст. Слободното време го поминувала копирајќи слики од стари мајстори во „Лувр“. Нејзината кариера цвета кога се запознава со Дега и влегува во импресионистичкиот круг на уметници. Сепак, јавно се пожалила дека жените мора да се дружат со машки сликари за да продолжат со кариерата.

Џорџија О’Кифи (1887-1986)

Оваа американска сликарка на модернизмот е една од најафирмираните женски уметници во историјата. Првично експериментирала со апстракција, фокусирајќи се на изразување на чувствата. Својата кариера ја изградила заедно со нејзиниот сопруг Алфред Штиглиц, кој ја идентификуваше креативноста со сексуалноста, а тие мисли, заедно со неговите интимни портрети на О’Кифи, создадоа идеја дека нејзините слики од цвеќиња се метафора на женските гениталии. Џорџија го негирала ова тврдење, но несомнено е дека нејзините слики се сензуални.

Тамара де Лемпицка (1898-1980)

Полската уметница Тамара де Лемпицка е позната по своите високостилизирани портрети, кои се своевиден пример за ерата на арт деко. Тамара беше ценета во аристократските кругови. Нејзините слики зрачат со наративи за независност, недостапна убавина, страст, заводливост и модерна сензуалност – што важат за револуционерни мотиви од тоа време. Де Лемпицка уживала во успехот до почетокот на Втората светска војна. Нејзиниот препознатлив стил го обожава и пејачката Мадона, која е колекционерка на делата на Тамара.

Фрида Кало (1907-1954)

Во моментов, нема женски сликар од 20 век што е попознат од Фрида Кало. Иако драмата на нејзината трагична несреќа како млада жена и нејзиниот турбулентен однос со нејзиниот сопруг Диего Ривера можеле да ги засенат нејзините уметнички способности, моќта на нејзиното сликарство не може да се негира. Таа е позната по своите автопортрети што се занимаваат со теми на идентитетот, страдањето и човечкото тело. Иако за време на нејзиниот живот понекогаш ја нарекувале само „сопругата на Диего Ривера“, работата на Фрида доживеала успех по нејзината смрт. Денес, сликите на Фрида се наоѓаат во најпрестижните музеи во светот и таа ужива статус на икона на феминистките и на ЛГБТ-заедницата.

Хелен Франкенталер (1928-2011)

Таа пораснала на Менхетен и ги завршила студиите по глума во училиштето „Далтон“ и колеџот „Бенингтон“. Својата изложбена кариера ја започнала во 1952 година со изложување на сликата „Планините и морето“. Студирајќи со уметникот Ханс Хофман, како млада сликарка станала важна фигура во уметничкото движење на апстрактниот експресионизам. Во нејзините слики доминираат живи, органски форми. За да постигне ефект на сјајна боја, Франкентхалер ги разредувала боите со терпентин пред да ги нанесе на необработено платно. Резултатот од овој метод на „натопување дамки“ е сличен на акварелот. Денес, делата на Хелен може да се најдат во повеќето големи американски уметнички музеи.

Џун Лиф (1929-)

Родена и израсната во Чикаго, Џун Лиф кратко време студирала на Институтот за дизајн, пред да започне со независно школување во Париз на 18-годишна возраст. Во 1954 година се вратила во Илиноис за да магистрира уметност. Меѓутоа, во 1958 година се вратила во Париз. Со текот на годините таа развила алегориски стил во неколку медиуми. Преку цртежи со молив и мастило, слики на платно и кинетичка скулптура, делата на Џун ги изразуваат необичното и апстрактното. Нејзината работа често го прикажува човечкото тело. Таа и денес создава.