Изложба на Васко Ристовски во Музејот на Македонија

Изложбата на Васко Ристовски „Македонска наивна уметност“ ќе биде отворена вечерва во 19 часот во Музејот на Македонија. Ристовски е истакнат претставник на наивната...

Лисабонската декларација – негирање на Македонија

Да продолжат или да прекинат преговорите околу „разликата“ за името на нашата држава (2) Советот на Европската заедница, под португалското претседателство, наместо да ја признае...

МСУ во посета на Лоџ и на Амстердам

Музејот на современата уметност-Скопје, по одобрениот грант од Националната агенција за европски образовни програми и мобилност за програмата „Еразмус“, оствари посета на музејот „Штуки“...

Избрани најдобрите книжевни изданија

Прво место во категоријата за најдобра едиција му е доделено на „Огнови“ на издавачкиот центар „Антолог“, а второ место на „Басни од Македонија“ од...

Славниот актер го претепа менаџерот на снимање

Најплатениот актер на светот, Џони Деп (55) се почесто губи контрола врз себе, а последната жртва на неговиот темперамент е локацискиот менаџер на филмот „LAbyrinth". Имено,...

Опасен тренд кај младите: Вградуваат дијаманти под кожа

Необичната појава на вградување на дијаманти под кожата станува тренд во светот. Младите брачни парови, наместо да купуваат веренички прстени, се почесто се одлучуваат...

При евтаназија научник ја пеел „Ода на радоста“

Австралискиот научник Дејвид Гудал (105), се одлучил со медицинска помош да си го одземе животот во болница во Базел, Швајцарија. При евтаназијата денеска, на која...

Цензурирани по 30 години: Песна на групата „Ганс енд Роузес“ исфрлена од албум

Заедно со реиздавањето на легендарниот албум од 1987 година "Appetite for Destruction" на американскиот хард рок бенд Ганс енд Роузес, ќе оди и EP...

Синдром на старо срце: Пресметајте колку е здрав вашиот најважен мускул во телото

Истражувањето на американскиот Центар за контрола и превенција на болести покажа дека две од пет жени имаат срце дури 5 години постарo од остатокот...

Сеќавање за Димитар Илиевски-Мурато – 29 години од освојувањето на Монт Еверест

Планинарскиот спортски клуб „Пелистер“-Битола ги заврши подготовките за традиционалниот планинарски марш кој секоја година се одржува во чест на првиот Македонец што го освои...