Од светското кино

Бабак, ирански студент во Грција, не се појавува на атинскиот аеродром да ги пречека родителите што му доаѓаат во посета. Пари (Мелика Фороутан) и...

„Само глас“ гостува на 29-от фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“

Македонскиот народен театар со претставата „Само глас“ ќе гостува на 29-от фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“. Претставата ќе се одигра на 11 септември...

Балетските ѕвезди собираат хуманитарни средства за Украина

Иван Путров и Алина Кожокару најавија настан на кој ќе настапат уметници од Кралскиот балет, Англискиот национален балет и Балетот на париската опера. Уметниците...

Полска вечер на „Охридско лето“ со трио Супниевски

Шеесет и второто издание на фестивалот „Охридско лето“ денеска ќе продолжи со традиционалната Полска вечер во чии рамки ќе настапи триото Супниевски.Концертот ќе се...

Деветта награда за најдобар млад преведувач ВАВИЛОН

По повод Европскиот ден на јазиците во 2022 година, денеска, во 17 часот, во „Јурп хаус Скопје“, ќе бидат објавени победниците на деветтата награда...

Поетска книга на Константин Плевнеш промовирана во Париз

Во познатата париска книжарница „Прозорец на писателите“ викендов беше промовирана поетската книга „Францускиот сон - сонот на Фанон“ од Константин Плевнеш, издадена од издавачката...

Tамара во Истанбул освои награда за Пејачка од Македонија

Тамара Тодевска освои награда „Пејачка од Македонија“, на меѓународниот фестивал „Бест од Румели 2022“, кој вчеравечер се одржа во Истанбул, Турција. Во обраќањето пред присутните...

Модна колекција работена во изолација

Росица Мршиќ ја претставува својата најнова колекција, насловена „Калрскејп“, работена во вонредни изолациски услови, која носи нов свеж бран на бои и форми. Инспирирана...

Течат подготовките и пробите за наградите на Ем-ти-ви

Церемонијата „Ем-ти-ви видеомузичките награди 2020“ ќе се одржи утре, кога најдобрите во музичката видео-уметност ќе бидат наградени за нивниот придонес во изминатава година. Покрај вообичаените...

Синдикатот на американските актери решава дали ќе го исклучи Трамп

Американската федерација на ТВ и радиоуметници (АФТРА) ќе одржи состанок на кој ќе решава за исклучување на американскиот претседател, Доналд Трамп, од своите редови. Синдикатот...