Значењето на Моравската мисија

СВЕТИ КОНСТАНТИН-КИРИЛ ФИЛОЗОФ (2) По повод 1.150 години од блаженото упокојување на св. Константин-Кирил (†869 - 2019), „Нова Македонија“ во три продолженија објавува текст за...

Кампањата започнува со првоаприлските шеги

Рокот за собирање потписи за независните претседателски кандидати завршува на 9 март, кандидатурите се доставуваат до ДИК најдоцна до 21 март, а предизборната кампања...

Во Виетнам се гасат, а во Индија и во Пакистан се...

Додека американскиот и севернокорејскиот лидер Доналд Трамп и Ким Јонг-ун на самит во Виетнам вторпат се обидуваат да го денуклеаризираат Корејскиот Полуостров, две други...

Кучиња миленици ги избркаа децата

Многу родители, баби и дедовци, кои секојдневно се во парковите со дечињата, се жалат на неодговорни и несовесни сопственици на кучиња, кои не го...

Мистеријата за атентатот на Глигоров ќе се решава на суд

По повеќе од 23 години од обидoт за атентат врз првиот претседател на Република Македонија Киро Глигоров, продолжува мистеријата околу нарачателите, организаторите и извршителите...

Риболов со помош на хранилка

Со хранилка успешно се ловат рибите деверика, бабушка, крап, бојник, а може и грабливки како што се сом, смуѓ, штука и други Риболовната техника фидер...

Ракометарите пред кошаркарите, фудбалерите и одбојкарите

На листата на ИХФ македонските ракометари се на 28-то место, кошаркарите неделава забележаа пад за две места, до 42-то, фудбалот е на 71-то во...

За 25 години фудбалот се смени до непрепознавање

Во првата половина од 1990-тите години се случија големи промени во фудбалот и она што го гледаме денес можеби е истата игра, но и...

Револуцијата ги изеде и своите и туѓите деца

Едноставно, како да го снема ентузијазмот. Како неповратно да исчезна и последниот никулец на надеж и на верба оти нештата можат да се сменат,...