Виенската конвенција може да го урне договорот

Френсис Ентони Бојл - професор по меѓународно право на универзитетот „Илиноис“, САД Професорот Френсис Ентони Бојл, кој е предавач по меѓународно право на универзитетот „Илиноис“...

Огромен резервоар со водород откриен под рудник може да биде неискористен...

Албанија Масивен резервоар за водород можеби се крие длабоко под рудникот за хром во Албанија, покажа новото истражување чии резултати се објавени деновиве во научна...

Болки во долниот дел на грбот

Движејќи се низ градските улици неретко ќе забележиме луѓе што одат кривејќи, држејќи се за половината, укочени, со израз на непријатност или гримаси на...

Шолја какао е здрава напивка, богата со витамини и со минерали

Кафето е ритуал од кој тешко се откажуваме. Но откако ќе ги прочитате позитивните ефекти на какаото, кое се смета за моќен антиоксидант на...

Како да направите идеален тревник во вашиот двор?

Убав, зелен и кадифен, тревникот е неизоставен дел од секој убаво уреден двор. Тревата најдобро е да ја садите во пролет или наесен. Важна...

Германска одмазда на Србите

Денес се изедначуваат нацизмот и комунизмот, за да се сведат победниците и губитниците на исто, а тоа е дел од глобалната кампања, која понатаму...

Нема ниту една фамилија Албанци чие потекло не е доселеничко

Ексклузивни сознанија од истражување за потеклото на албанското население во Скопје и околината Во сеопфатни длабоки двегодишни архивски и теренски истражувања низ населбите во Скопско...

J’accuse!

Насловот на денешнава колумна - „Обвинувам!“ е позајмен од писмото објавено на насловната страница во весникот „Зора“ на 13 јануари 1898 г., во кое...

Најлошиот пијалак пред спиење не е ниту кафе ниту чај

Здрава храна Познато е дека не се препорачува пиење кафе или чај пред спиење, но постои пијалак што уште повеќе ја поттикнува несоницата. Иако многумина...

Бугарија е на пат да биде исфрлена од Советот на...

Единствениот спас на Бугарија од исклучување од Советот на Европа е промена на нејзиниот Устав и признавање на македонското малцинство Почитувани читатели, се надевам дека...