Ознака: бугарски клубови

Претседателите на бугарските клубови во Македонија добија бугарски пасоши

На свечена церемонија бугарскиот претседател Румен Радев ќе им ги врачи бугарските лични документи на Љубчо Георгиевски и Благој Шаторов – претседателот и секретарот...

Бришењето на бугарските клубови од ЦР е во спротивност со обврската...

 Бугарското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека „со зголемена загриженост ги следи случувањата во Македонија поврзани со обидите за ограничување на правото на...

Ковачевски: Сите основачи на бугарски клубови се членови на ВМРО-ДПМНЕ и...

Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски синоќа во собраниската расправа, порача дека Владата, државата, се грижи за секој припадник на дијаспората, за Македонците без разлика...

Денеска истекува рокот за преименување на бугарските клубови

Денеска истекува рокот за преименување на здруженијата, чиишто имиња се сметаат за навредливи и претставуваат провокација што предизвикува тензии меѓу Македонија и Бугарија, во...

Османи ќе се сретне со македонските Бугари пред истек на рокот...

Претставници на македонските Бугари во земјава денеска треба да се сретнат со  министерот за надворешни работи, Бујар Османи. Темата на разговор на средбата не...

Џамбаски обвинува дека Бугарските клубови се палат, а Бугарите во Македонија...

Бугарските клубови се палат, напаѓаат, пукаат во израз на национална омраза, Бугарите во Македонија се напаѓаат поради нивното национално самоопределување, класичен криминал, пишува на...

Рокот тече, бугарските клубови да се усогласат со законот, да се...

Стево Пендаровски Постоењето на бугарските клубови во земјава не е спорно, но тие треба да се усогласат со законот за здруженија во однос на нивните...

Планирам средба со иницијаторите на бугарските клубови за да видам која...

Отворен сум за комуникација да седнеме да разговараме, наш интерес е бугарската заедница да биде етаблирана, интегрирана и во одлични односи со сите други...

Бугарското МНР внимателно ги следи ставовите на македонската опозиција за затворање...

Бугарското Министерство за надворешни работи со особено внимание ја следи, како што наведува, „кампањата на опозицијата во Република Македонија против бугарските клубови и нејзино...

Не е спорно нашите закони да бидат проверени од европските институции,...

На седница на Влада ќе ги разгледаме сите аспекти на законот за здруженија на граѓани донесен едногласно од пратениците и откако ќе се види...