Ознака: ШФМ

Александра Гакидова е нова претседателка на ШФМ

Зад мене стои екипа од искусни шаховски работници ентузијасти, а верувам дека со заедничка работа и со енергијата што ја има секој од нас...

Протоколот го диктира шаховскиот живот во Македонија

Првенства што ќе настојуваме да ги одржиме во август се Втората лига за сениори и државните првенства во младите категории. Во меѓувреме разговаравме со...

Одблокирана жиро-сметката на ШФМ

По повеќе години, поточно од јануари 2013 година, конечно е одблокирана жиро-сметката на Шаховската федерација на Македонија (ШФМ), поради повеќегодишно користење на шаховската просторија...

Шаховската елита пак ќе дојде во Македонија во 2021 година

Организацијата на ЕКК ја добивме со акламација, што е само уште една потврда дека Македонија отсекогаш била одличен домаќин на големи шаховски манифестации, вели Благоја Богоевски,...

Трет голем шаховски настан годинава во Македонија – ЕП во забрзан...

За ЕП во Скопје, кое треба да почне на 6 декември, досега се пријавени 290 шахисти, а во двете конкуренции (забрзан и брз шах)...

Богоевски е претседател на натпреварувачка комисија на ЕЦУ

Претседателот на Шаховската федерација на Македонија (ШФМ), Благоја Богоевски, е избран за претседател на Натпреварувачката комисија на Европската шаховска унија (ЕЦУ), на конгресот на...

ФИДЕ избира претседател – Макропулос, Дворкович или Шорт?

Гркот Георгиос Макропулос, Англичанецот Најџел Шорт или Русинот Аркадиј Дворкович - еден од овие тројца кандидати се очекува утре да стане новиот претседател на...

Светските проблемисти ќе се нaтпреваруваат крај Охридско Езеро

Охрид од денес па во следните осум дена ќе биде домаќин на голем шаховски настан. Имено, во оргaнизaција на Шаховската федерација на Македонија (ШФМ)...

Скопје домаќин на Поединечно шаховско ЕП во 2019 година

Скопје ќе биде домаќин на Европското поединечно шаховско првенство за 2019 година и истото тоа ќе се одржи во првата половина на идната година....