Ознака: фудбал

Капитени на капитените – Бекенбауер, Дешам и Касилјас

Само тројца како капитени ги освоиле најважните трофеи во светот на фудбалот - светски и европски првак со репрезентација и континентален владетел со клуб....

Само фудбалот може да запре половина планета

„Убавата игра“, како што го нарече фудбалот Бразилецот Пеле, за да стигне до денешниот лик, се развиваше неколку милениуми, играта имаше разни форми и имиња....

Шумуликоски се повлече од фудбалската кариера

Поранешниот македонски репрезентативец Величе Шумуликоски одлучи да се повлече од активната фудбалска кариера на 37-годишна возраст. Негов последен клуб е Словачко за кој настапуваше од...

ВАР ќе има и заштита од хакери

Организација на ВАР-системот е исклучително комплексна и бара многу планирање, координација и организација. Секој стадион со оптичка врска ќе биде поврзан со центарот во...

Капитените се главно „италијански“

Вкупно, осум капитени на светските прваци кога го кренале вредниот трофеј играле за клубови во Италија, четворица во Германија, тројца во Бразил, двајца во...

Екипата на ФК Гоблен Јуниор од Куманово стана второлигаш

По пауза од десетина години Куманово благодарение на успехот на фудбалскиот клуб Гоблен Јуниор конечно доби свој второлигашки претставник со што...