Ознака: Театар Комедија

„Театар комедија“ гостува во Белград со мјузиклот „Боливуд“

„Театар комедија“ од Скопје, во рамките на иницијативата Отворен Балкан, оствари соработка со Народно позориште од Белград, каде што ќе гостува со мјузиклот „Боливуд“...

Нора Шаќири Марковиќ именувана за в.д. директорка на Театар Комедија

Нора Шаќири Марковиќ е именувана за в.д. директорка на Театар Комедија, откако Министерството за култура го разреши Сашо Ристовски од оваа функција. - Поради неправилности...

Осум години „Театар комедија“

Националната установа „Театар комедија“ вчера, на Светскиот ден на театарот, 27 март, го заокружи својот осми роденден. Во текот на изминативе осум години во...

И „Театар комедија“ ги откажа претставите до 13 март

„Театар комедија“ ги откажа претставите до 13 март, по одлуката на Владата за продолжување на препораката за откажување на сите јавни собири како превенција од...

МНТ и Театар Комедија ги откажаа претставите

Македонскиот народен театар и Театар Комедија ги откажаа претставите до 6 март, по препораката на Владата да се откажат сите јавни собири до 6 март...

Утре премиера на претставата „Скандал“ во театар „Комедија“

Премиерата на кримикомедија „Скандал“ во режија на Роберт Ристов ќе се одигра утре (20 октомври) во театарот „Комедија“ со почеток во 20 часот. По успешната...

Утре почнува „Гола Месечина“

Граѓаните годинава ќе имаат можност по шести пат да го проследат Меѓународниот фестивал на комедијата „Гола месечина“. -Фестивалот „Гола Месечина“ игра важна улога во развојот...

Се снима документарец за актерката Анче Џамбазова

Националната установа Театар Комедија започна да снима документарен филм за големата актерка на македонската сцена, Анче Џамбазова. Од театарот велат дека овој филм ќе биде...

Театар Комедија на МТФ „Војдан Чернодрински“ настапува со претставата „На отворено“

Вечерва, на седмиот ден од 54. МТФ „Војдан Чернодрински“, настапува Театарот „Комедија - Скопје, кој од 19.30 часот во официјална конкуренција ќе ја изведе...

„Жени пред нервен слом“ премиерно во „Театар комедија“

„Жени пред нервен слом“ е насловот на втората годинешна претстава на „Театар комедија“, која вечерва премиерно ќе биде изведена на неговата сцена, во режија...