Ознака: „Спејс екс“

„Спејс екс“ објави фотографија од моторите „мерлин“ на ракетата „Фалкон...

Ракетата „Фалкон хеви“, развиена од компанијата „Спејс екс“, е најмоќната ракета во светот, а сега се очекува нејзиното прво лансирање по повеќе од три...

НАСА и „Спејс екс“ би можеле да испратат екипаж на телескопот...

Компанијата „Спејс екс“ и американската вселенска агенција НАСА сакаат да откријат дали е можно да се испрати екипаж на телескопот „Хабл“, со цел да...

„Спејс екс“ ја искористи 11 пати истата ракета „Фалкон 9“, што...

Компанијата „Спејс екс“ ја лансира својата ракета „Фалкон 9“ во вселената со новите интернет-сателити „Старлинк“, поставувајќи нов рекорд. Проектот на американскиот бизнисмен Илон Маск продолжува...

Сателитите на Илон Маск ги разгневија Кинезите

Кинезите преку социјалната платформа Веибо упатија негодувачки пораки до извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск, откако Кина јавно се пожали дека нејзината вселенска станица...