Ознака: русковска

Случувањата во последните два месеца ме мотивираа да поднесам пријава за...

Случувањата во последните два месеца ме мотивираа да поднесам кандидатура за нов мандат во Основно јавно Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција,...

Обвинителот Пеливанов избран за времена замена на Русковска

На шеесет и четвртата седница на Советот на јавните обвинители што се одржа денеска, Советот го назначи обвинителот Трајче Пеливанов како времена замена на...

Реакција на Амбасадата на САД по барањето на Русковска: Ова е...

Амбасадата на САД е вложена во унапредување на владеењето на правото во земјава и ги поддржува напорите на властите и на правосудството за обезбедување...

Русковска ги повика странските амбасади и европската обвинителка Ковеси да реагираат...

Шефицата на Обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Русковска вечерва ги повика амбасадите на помош од, како што вели, притисоците на...

Муареми ќе поднесе кривична против Русковска, претресот бил тенденциозен

Директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми до крајот на неделата ќе поднесе кривична пријава против обвинителките Вилма Русковска, Ивана Трајчева и Елизабета...

Русковска: Јавниот обвинител излезе надвор од законските овластувања, не може да...

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал Вилма Русковска го оспорува извештајот изготвен од Јавното обвинителството на Љубомир Јовески, во однос на претресот во...

Русковска: Камчев се спогодил со обвинителството за случајот „Империја“

Бизнисменот Орце Камчев со спогодба признал вина за случајот „Империја“ и е осуден на една година затвор - вели раководителката на Обвинителството за гонење...

Русковска задоволна од почетокот на судењето за „Рекет“

Обвинителката која го води случајот „Рекет“, Вилма Русковска, изјави дека е задоволна од почетокот на судењето за случајот, но истакна дека очекувала признание на...

Судијката Димишкова на распит кај Русковска

Весна Димишкова, судијката од кривичниот суд во Скопје, од утрово е во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција. Нема информации за што е...

Кирацовски денеска на распит кај Русковска

Пратеникот Александар Кирацовски во Обвинителството за организиран криминал и корупција утрово во 10 часот ќе дава исказ за случајот „Рекет“ пред обвинителката Вилма Русковска. Тој...