Ознака: Рома

УЕФА отвори дисциплинска постапка против Мурињо, Рома и Севиља

Дисциплинското тело на УЕФА отвори постапката против тренерот на Рома, Жозе Мурињо, поради критики изречени на адреса на англискиот судија Ентони Тејлор по завршување...

Рома должи 265 милиони евра

Фудбалскиот клуб Рома, објави дека нето, финансискиот долг, изнесува 265,6 милиони евра. Долгот на клубот, заклучно со 31.декември 2020 година изнесуваше 253,4 милиони евра. Рома,...

Американски милијардер ја купи Рома за 700 милиони долари

Американскиот милијардер Дан Фридкин го купи италијанскиот фудбалски клуб Рома за сума од над 700 милиони долари, соопшти клубот, пренесува „Ројтерс“. Рома објави дека официјалните...

Фудбалерите на Рома доброволно се откажаа од четири месечни плати

Рома објави дека нивните фудбалери, тренери и останати вработени во клубот „доброволно“ се откажале од четири месечни плати за да помогнат на клубот за...

Најтрофејната Севилја ќе игра со Рома

Најтрофејниот клуб во фудбалската Лига Европа, петкратниот победник, шпанскиот прволигаш Севилја, во осминафиналето сезонава ќе се сретне со италијанската Рома. Така реши ждрепката влечена...

Алисон и Тадиќ ги оправдаа парите и очекувањата

Ливерпул на Рома ѝ плати 75 милиони евра за голманот Алисон Бекер што се покажа како одлична зделка, како и онаа на Ајакс за...

Неамерикански филм никогаш не добил „оскар“ за најдобро остварување

Досега ниту еден филм од странско говорно подрачје не освоил „оскар“ за најдобар филм. Во овој век, само два филма биле номинирани за најдобар...

Тренерот на Рома доби уште една шанса

Тренерот на Рома, Еузебио Ди Франческо, ќе ја задржи функцијата, барем до дуелот со Милан, објавија италијанските медиуми. По вчерашниот дебакл во Фиренца каде „римската...

„Рома“ и „Студена војна“ водат во трката за „оскар“ за странски...

Претставникот на Јужна Кореја, Ли Ченг-Донг, со филмот „Горење“ ја донесе својата земја во првите девет остварувања првпат во историјата на доделувањето на „оскарите“ Девет...

Автобиографијата на Тоти предизвика превирања во Рома

Додека екипата на Рома ја бара формата од минатата сезона, во клубот од италијанската престолнина избувнаа проблеми предизвикан од автобиографијата на легендарниот Франческо Тоти,...