Ознака: режија

И „оскарот“ за режија го добива – жена!

Наскоро ќе дојде до пресврт во филмската индустрија, бидејќи од Холивуд до Гана сѐ повеќе жени ќе седат на режисерското столче Ако во САД, земјата...

Скопска премиера на „Отело“ во режија на Нина Николиќ

По првата премиера, која се одржа на 16 ноември на сцената во Босанското народно позориште во Зеница, БиХ, во Македонскиот народен театар на 4...

Нова награда за ,,Петрунија” на фестивал во Германија

На штотуку завршениот филмски фестивал во Минхен,„Фајв лејкс филм фестивал“, главната награда која ја доделува фестивалот наградата за режија ја додели на македонската режисерка...

Српско народно позориште со претстава на Дуковски – Поповски

На големата сцена на Македонскиот народен театар на 18 февруари ќе гостува Српско народно позориште од Нови Сад, со претставата „Духот што оди (Патот...

„Јами дистрикт“ со најмногу награди на 63. „Стеријно позорје“

Наградата на критиката ѝ е доделена на претставата „Царство небеско - епика балканика“ Претставата „Јами дистрикт“ во режија на Кокан Младеновиќ е добитник на седум...

Се подготвува нова комедија во режија на Јордан Витанов

По успешното гостување на Јордан Витанов како режисер во кавадаречкиот театар во 2011 година со претставата „Хамлет од Долно Бошава“ од Иво Брешан, пред...

Премиера на „Партија реми“ во режија на Виолета Џолева

Премиера на претставата „Партија реми“ на текст на Доналд Ли Кобурн, во режија на Виолета Џолева, ќе биде изведена вечерва, во 20 часот, во...

Ученици подготвуваат претстави по свое сценарио и режија

Во рамките на културната манифестација „Гимназијада“, којашто ќе се одржува од 12 април до 11 мај, во „Салонот 19,19“, ќе се одржат осум претстави,...