Ознака: претставници

Две групи може да имаат по четири претставници на ЕП

Данска и Словенија од групата Х се пласираа директно на Европското првенство, а од таа група во плејофот ќе настапат Финска (лига А) и...

Македонски претставници на „Академија Медитернеа дел Аторе“ во Италија

Во периодот од 14 до 29 јуни на „Академија Медитернеа дел Аторе“ во Лече, Италија, серија предавања ќе одржат Искра Шукарова, Иванка Апостолова Баскар...

Двајца македонски претставници избрани за „Нови лица 2023“

За првпат регионалната иницијатива „Нови лица 2023“ по минатомесечниот отворен повик ги избра десетте надежни млади музички професионалци (под 30 години) што се активно...

Гласајте онлајн за македонските претставници

В недела во Париз „Детски евросонг 2021“ Кристина, Анастасија, Миха и Филип, децата од популарната телевизиска серија „Дајте музика“ на МРТ, кои ќе ја претставуваат...

Русија забрани влез за претставници од ЕУ, меѓу нив и претседателот...

Русија забрани влез на осуммина функционери од земјите на ЕУ, вклучително и членови на Европскиот парламент и на Европската комисија. - Русија забрани влез за...

Пендаровски се сретна со поглаварите и претставниците на верските заедници

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ги прими поглаварите и претставниците на верските заедници наведени во Уставот на Република Македонија. На средбата присуствуваа поглаварот на Македонската Православна...

ЕУ изготви агресивен план за спротиставување на Трамп и на американските...

Водечките луѓе на Европската Унија изготвија агресивен план од 173 страници за да се спротивстават на трговските потези на претседателот Доналд Трамп и на...

Заев се сретна со претставници на повеќе национални Институти

Претседателот на Владата, Зоран Заев, се сретна со претставници на неколку национални Институти во земјава, со кои разговараше за унапредување на условите за остварување...

Дебакл на македонските претставници во ЛЕ

Три клуба, Академија Пандев, Македонија ЃП и Шкупи не ја минаа првата квалификациска рунда Трите македонски клуба, Академија Пандев, Македонија ЃП и Шкупи, неславно, уште...

Австралискиот премиер ќе се сретне со претставници од државната телевизија

Австралискиот премиер Скот Морисон изјави дека денеска ќе се состане со претседателката и извршниот директор на националната телевизија во обид да ги смири тензиите...